TATİLDE DİJİTAL TEHLİKEYE DİKKAT

Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER), yaz tatilinin başlamasıyla birlikte zamanının çoğunu dijital dünyada geçirecek çocuklar için ailelere uyarılarda bulundu. Özellikle çalışan ailelerde ebeveyn kontrolünün azalacağını vurgulayan SODİMER uzmanları dijital tehlikeli oyunlara karşı ailelerin dikkatli olmasını belirtiyor.

Haber Giriş Tarihi: 26.06.2023 16:32
Haber Güncellenme Tarihi: 30.06.2023 17:50
Kaynak: Haber Merkezi
TATİLDE DİJİTAL TEHLİKEYE DİKKAT

SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, “Pandemi döneminden itibaren dijital oyunların kullanımı da arttı. Bu durum çocuklar için büyük bir tehlikeye neden oluyor. Gelişim düzeyi uygun bireyler tarafından, ölçülü sürelerde ve ebeveyn kontrolünde oynanan oyunların birçok becerinin edinilmesi anlamında yararlı olacağı söylenebilir ancak kötü niyetli kişiler tarafından geliştirilen tehlikeli dijital oyunlar zarar veriyor. Oyun bağımlılığı ile mücadele etmek zorunda kalan çocukların şiddet içeren davranışlar sergilediği ve cinayete varan suçlar işlediği görülüyor. Tehlikenin bu denli büyüdüğü kabul edilerek anne-babaların, çocuklarının bağımlılığının önüne geçmek ve onları dijital oyunların tehlikelerinden korumak için ciddi önlem almaları gerekiyor. “Dijital savaş oyunları bireylere geçici mutluluk verdiği için bağımlı oluyorlar” dedi.

Yeni moda oyunlarından söz eden Eraslan, “16-26 yaş grubu arasında insanların kullandığı yeni moda oyunlar var. Bunlara 'dijital savaş oyunları' diyoruz. O kadar çok yaygınlaştı ki cep telefonuyla insanlar otobüste, evde, her yerde savaş oyunları oynamakta ve burada şiddeti öğrenmektedir. Şiddet temelli oyunlar, şiddet öğretir. Çünkü şiddet öğrenilebilir ve öğretilebilir bir olgu. Bu yüzden oyunda, savaş esnasında bir kişinin karşısındaki kişiyi başından vurması dopamin ve serotonin etkisi yaratıyor, haz ve mutluluk veriyor ve bağımlılık yapıyor. Zaten biz merkez olarak bu tarz oyunlara 'dijital uyuşturucu' diyoruz. Dopamin ve serotonin uyuşturucuda olan etkenler. Beyin onu salgılıyor ve bağımlılık yaratıyor. Bence böyle daha geniş yaş gruplarının da sürece dahil olması önemli. Dijital tehlikeli oyunlar ve kendi alt segmentleri, okul öncesinden üniversite sonuna kadar bütün yaş gruplarını doğrudan etkilemektedir.

“Kriminal zaman dilimlerine dikkat!”

Eraslan, “Kriminal zaman dilimleri var. Suç unsurları, özellikle 00.00-02.00 ve 00.00-05.00 saat dilimlerinde gerçekleşmekte. Bu saatlerde çocuklar çevrim içi durumdaysa büyük ihtimalle ve emniyetten gelen bilgiler doğrultusunda görüyoruz ki kriminal bir süreçle ilgili olabilirler. Ani motivasyon düşüklüğü yaşayan, okul başarısı birden düşen, günlük hayat sürecinin dışına çıkan ve odasında sürekli çevrim içi kalan çocukların böylesi dijital tehlikeli uygulamaları kullandıkları düşünülebilir. “Teknoloji bağımlısı ebeveynlerin çocukları da bağımlı oluyorlar.”

“Çocuklar gözlemlediklerini yaparlar”

Eraslan, “Ebeveynler, çocuklarının kullandığı ya da kullanmak isteyebileceği dijital medya araçları ve yeni internet akımları hakkında araştırma yapmalılar. Bu, çocuğun kullandığı araçlar ve dolaylı yoldan iletişime geçtikleri ağlar hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlar. Böylece bu ortamlarda çocuklarını, karşılaşabileceği siber suçlulardan nasıl koruyabilecekleri konusunda daha iyi fikirleri olacaktır. Ayrıca ebeveynler, dijital dünyada çok vakit geçirirse çocukları da onları taklit edecektir çünkü çocuklar gözlemlediklerini yaparlar. Çocuklarının teknoloji bağımlısı olmalarını istemiyorlarsa birlikte kaliteli zaman geçirerek çocuklarına örnek olmalılar” diye ekledi.

“Duygusal öğrenmelerden yoksun kalıyor”

SODİMER Başkan Yardımcısı Savaş Özen: “Tehlikeli dijital oyun oynayan çocuklar okulda tanık oldukları şiddet olaylarına karşı tepkisiz kalıyor, görmezden geliyor; çünkü oynadığı oyunlar nedeniyle şiddeti normalleştiriyorlar. Çocuklarımız şiddeti, oynadıkları oyunlardan öğreniyor ve günlük hayatta da şiddet gösterme eğiliminde oluyorlar. Bu eğilim, düşmanca duyguların artması ve olumlu duyguların azalması olarak gösteriyor. Yalnızlaşıyor, depresyon ve anksiyeteye düşüyorlar. Sosyal arkadaş ortamından uzaklaşan çocuklar, dijital dünyanın içine hapsoluyorlar. Günden güne akademik başarıları düşerken sosyal ve duygusal öğrenmelerden yoksun kalıyor ve başarısız oluyorlar. “Ebeveynler çocuklarıyla olan iletişimi güçlendirmeli” diye belirtti.

“Tehlikeli dijital oyunlara karşı olmalılar”

Özen, “Ebeveynler tehlikeli dijital oyunlar hususunda özellikle dikkat etmeli. Çocuklarında davranış değişikliği gözlemlediklerinde bu durumu normal kabul etmemeliler, çünkü özellikle ergenlik süreciyle şiddete meyilli davranışları ergenlik süreciyle birlikte değerlendiren ebeveynler var. Çocukların, gelişimin hiçbir döneminde şiddete meyilli olmaları ve şiddet içeren davranış göstermeleri normal değildir. Bu nedenle durumu görmezden gelmek yerine şiddeti ortaya çıkaran nedenler düşünülmeli. Çocuklarıyla olan iletişimi güçlendirmeli ve oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmalılar. Dijital oyunlara değil, tehlikeli dijital oyunlara karşı olmalılar. Oyunu yasaklamak yerine, yaşlarına uygun ve öğrenmeyi destekleyici oyun ve programlara yönlendirmeliler. Bu noktada öğretmenlerden veya uzmanlardan yardım almakta çekinmeliler.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.