MUHTARLIK REVAÇTA

Yazının Giriş Tarihi: 19.03.2024 12:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.03.2024 12:05

   Önümüzde yerel seçim var ya,her mahallenin de en azından 5 muhtar adayı var. Adaylar seçilebilmek için çalmadığı ev kapısı bırakmıyor adeta.

   Düşünüyorum da bu muhtar adayları, neden bu kadar fazlalaştı. Ama hemen aklıma asgari ücret geliverdi. Çünkü muhtar da, en ağır iş yerinde çalışan işçi gibi asgari ücret alıyor. Hal böyle olunca da, seçilecek olan muhtar oturduğu yerde 17 bin TL. yi her ay cebine indiriverecek. Muhtarlık seçiminin kıran kırana geçmesi ve Siverek te olduğu gibi kan akıtılmasının sebebi de belki bu 17 bin TL. lik maaş.

   Oturduğu yerde diyorum. Çünkü tüm mahalleler dahil, belki birkaç hariç olabilir, muhtarların mahalle sorunlarıyla uğraşanı pek görülmüyor.

   Sahi bu muhtarlık sistemi niye var acaba. Mesela eskiden bir köy muhtarı, köyden sorumlu olur ve gelen misafirleri bile karşılar gereken ikramı yapardı. Şimdi sanmıyorum.

   Diyorum ki, bu muhtarlık bütçeye de epeyce yük. Zaten mahalleli, mahalle sorunlarını, hele hele partili ise, yetkililere hemencecik aktarıyor.  Çok yerde belediyenin verdiği makamda oturan muhtarların haberi bile olmuyor,

   Kısacası bu muhtarlık sistemi kalkmalıdır diyorum. Resmi kurumlarda çalışanların, yapılacak ayrıma göre, muhtarlık görevini üsteleneceği bir sistem gelmelidir diyorum. Böylece hem bütçeden yük kalkmış olur, hem de belki resmi memur, mahalle sorunlarına daha çok eğilir diye düşünüyorum.

   Muhtarlar ve adaylar bana kızacak ama, muhtarlık ortadan kalkınca bütçe rahatlayacak ve de belki emeklilere biraz daha sadaka verilecek…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.