M. Erhan Durukan: “ENİS FOSFOROĞLU”

Yazının Giriş Tarihi: 22.06.2023 14:48
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.06.2023 15:03

Enis Fosforoğlu, 22 Haziran 2019’da İstanbul’da vefat etti. Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

Enis Fosforoğlu, 14 Haziran 1948’de İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi'ni bitirdi. Lise sonrası Ankara'da konservatuvar sınavlarına girdi. Kazanıp 5 yıl sonra 1970'te Ankara Devlet Tiyatrosu yüksek mezunu olarak eğitimini tamamladı.

1970-1976 yılları arasında Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nde görev yaptı. 1977'de TV'de ünlendi, Devlet Tiyatroları'ndan istifa edip İstanbul'a döndü. 2 yıl müzikhollerde ve değişik tiyatro toplulukları içinde rol aldı. Kendi adına 1980 yılında tiyatro kurarak uzun yıllar birçok sanatçının yetişmesine katkıda bulundu. Sinema filmleri çeviren sanatçı, senaryo ve yönetmenlik denemesinde de bulundu. TRT FM ve Halk TV Radyo'da radyo programları yapmakta ve tiyatro üzerine dersler vermekteydi.

Enis Fosforoğlu, röportajında kişiliğini şöyle anlatıyordu:

 

“…Açıklığa ve dürüstlüğe önem veririm. Çok sakin görünüp anlık sinirlenirim. Hatta çok sinirlenirim. Meslek dışı davranışlarımda dalgınımdır. Biriyle konuşurken bile kafamda bir sahne, bir skeç geçiyorsa ona gülerim. Adam anlattıklarına güldüğümü sanır. Kuvvetli görünen duygusallardanım. Angaryalar hep bana düşer. Şifa bulmaz bir Galatasaraylıyım. Her şeyi geceleri yazıyorum. Yaptıklarımın yeterince ve değerince anlaşılamamasından çok korkarım. Zaman zaman ikinci bir Enis olup Enis'e bakarım. Açıklıktan yanayım. ”

Özel hayatı:

Sanatçı Renan Fosforoğlu ve Mualla Kavur'un oğlu olan Enis Fosforoğlu, Belkıs Dilligil (teyzesi), Avni Dilligil (eniştesi), Aliye Rona (eniştesinin kız kardeşi) gibi sanat kökenli bir aileden gelmektedir. Tiyatro ve dublaj sanatçısı Ferdi Merter ile kardeştirler. Kızı da tiyatro sanatçısı Seren Fosforoğlu'dur.

Son yılları:

11 Haziran 2019'da yaşadığı Büyükada'da kalp krizi geçiren sanatçı hastaneye kaldırıldı. Doktorunun verdiği bilgiye göre; "...daha önce geçirdiği bypass ameliyatı ve stent sebebiyle tedavisi sürdürülmekteydi... yapılan anjiyoda, iki kalp damarında darlık tespit edildi ve stent işlemi uygulandı. Sonrasında durumu stabil olan hastamız evde takip edilmek üzere..." Haziran'da taburcu edildi. 22 Haziran 2019'da Büyükada'da evinde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

Filmografisi:

1970: Zeyno

1970: Herkesin Sevgilisi

1977: Derbeder

1978: Seven Unutmaz

1978: Zor Oyunu Bozar

1999: Şükran Büfe

2001: Mutluyüz Ailesi

2003: Keloğlan

2004: Mavi Kolye

2014: Pek Yakında.

Ödülleri:

1981: "En İyi Yönetmen Ödülü"

1989: "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım" Jüri Özel Ödülü

1999: "Lions" İletişim Ödülü.

ENİS FOSFOROĞLU'NUN VEFATININ ARDINDAN EŞİ VE KIZINDAN DUYGUSAL YAZI

Türk sinema ve tiyatrosunun usta ismi Enis Fosforoğlu, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Fosforoğlu'nun eşi Feride Satıcı ve kızı Seren Fosforoğlu usta oyuncu toprağa verildikten saatler sonra duygusal bir yazı kaleme aldı. (25 Haz 2019 - 12:31)

FERİDE Satıcı vefat eden eşine şu sözlerle veda etti:

''Bu son fotoğrafın bir gün sonraki vedan olacağını sen biliyordun... Ben bilemedim... Çünkü sana ölümü hiç yakıştıramazdım. EnisFosforoğlu seni çok özleyeceğim...''

Kızı Seren Fosforoğlu ise babasının vefatı ardından duygularını şu sözlerle dile getirdi:

''Güzel adam... Babam! Daha demin elim telefona gitti. Uyku tutmuyor. Biliyorum normale dönecek bir süre sonra hayat. Ama içimdeki sızıya sızı eklenecek ve hiç geçmeyecek. Bugün gördüm ki seni sadece ben ve kardeşim, ailen değil seyircin, öğrencilerin unutmayacak."

"Hep biz aile tiyatrosuyuz derdin. Kadromuz için aile gibiyiz derdin. Aile olmaya hep önem verdin. Anne baba ayrı büyüdüğün halde kendi aileni kurup baba gibi baba oldun bize. Bugün kocaman bir aile yolcu etti seni. Tiyatrodaki tören, cami doldu taştı."

"Ne güzel kalıcı olabilmek. Ne güzel temiz bir isim bırakabilmek. En büyük mirasım sahnede bana öğrettiklerin ve soyadım. İnancım daha iyi bir yerde olduğunu söylüyor. Çok yoruldun. Orada dinlen ve huzurda ol. Seni seviyorum! Senin dediğin gibi 'Dört dikişli kalbinin can parçası' kızın bu tarafta seni yaşatmaya devam edecek. Söz..."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.