BİTKİ ÇAYLARI GERÇEKTEN ZAYIFLATIR MI ?

Yazının Giriş Tarihi: 29.04.2024 12:40
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.04.2024 12:40

Obezite bilimsel anlamda sağlığı bozacak ölçüde yağ birikmesi olarak bilinse de halk arasında aşırı kilolu olmak olarak tanımlanır. İnsanlar obezite ile mücadele ederken öncelik dış görünüşlerinin güzel olması için çaba gösterdiklerinden dolayı sağlık kısmı genellikle 2. Planda kalmaktadır. Obezite ile mücadele ederken spor ve sağlıklı beslenmek yerine daha kolay olan zayıflama çaylarına ve zayıflama ürünlerine yönelmektedirler. Sosyal medyanın da etkisi ile bitkisel ürünlerin yanlış kullanımı artmakta ve insanlar zayıflama adı altında farkında olmadan hastalanmaktadırlar. Öncelikle yasak olmasına rağmen zayıflama ürünlerinde kullanılan Efedra ve Aristolochia fangchi bitkilerinden bahsetmek istiyorum. 2 bitkide zayıflama ürünlerinde yoğun bir şekilde kullanılan bitkilerdir. Bu 2 bitkinin ortak ortak özelliklerinden birisi de ortalama 3 aylık bir kullanımda vücutta kalıcı hasarlar bırakmasıdır. 
Efedra bitkisini kullanan 140 kişiden 13’ünde kalıcı sakatlık , 10 ölüm vakası ve yüzde 31’inde farklı hastalıklar oluştuğu gözlenmiştir. Aristolochia fangchi Çin bitki nefropatisi bu bitkiyi kullanan 104 kadını takip ettiklerinde bitkinin yalnız nefrotoksik olmayıp, 43 hastada son evre böbrek hastalığına yol açtığını gözlemlemişlerdir. Benzer bir örnek, Belçika'da en az 70 kişinin zayıflamak için sakıncalı bitki türlerinden yapılmış bitkisel bir preparatı kullanmasını takiben oluşan interstisyel böbrek fibrozisi sonucu diyaliz ya da böbrek nakline gereksinim duyulmuştur. 
İnsanların zayıflamak için sağlıklı beslenmeleri doğru bitki çayını kullanmaları gerektiği bilinmelidir. Doğru bitki çayı ve sağlıklı beslenmek için bu konuda uzman olan insanlardan destek alınmalı sosyal medyada her okuduğu şeyi uygulamamalıdırlar.  Kanuni Sultan Süleyman şiirinde ‘’ Halk içinde mu‘teber bir nesne yok devlet gibi Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi ‘’ sözleri ile bu dünyadaki en büyük mertebenin sağlık olduğunu söylemiştir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.