İSLÂM GÜZEL AHLÂKTIR

Yazının Giriş Tarihi: 14.06.2024 11:26
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.06.2024 11:26

Sevgili kardeşlerim, Allah'a sonsuz hamd ve şükrediyoruz ki yeniden bir aradayız. El ele gönül gönüle bir beraberliği, mutluluğu yaşamak için buradayız.

İslâm güzel ahlâktır. Güzel ahlâk, başkaları için yaşamaktır. Güzel ahlâkın temelinde ihsanla davranmak (iyilik etmek, bağışta bulunmak, bağışlamak) vardır. En üst seviyede güzel ahlâk üzere yaratılan Nebîler Sultanı Peygamber Efendimiz (S.A.V): “Ben, güzel ahlâkı tamamlamaya geldim.” diye buyuruyor. Allahû Tealâ Kalem-4’te Peygamber Efendimiz (S.A.V)’e diyor ki:

68/KALEM-4: Ve inneke le alâ hulukın azîm(azîmin).
Ve muhakkak ki sen, mutlaka çok büyük bir ahlâk üzeresin.

PEKİ, NASIL GÜZEL AHLÂKIN SAHİBİ OLABİLİRİZ?
Bir insan üç vücuttan oluşur: Fizik vücut, nefs ve ruh. Ruhumuz, 19 tane haslet (güzel özellik) barındırır. Nefsimiz ise başlangıçta 19 afet (hastalık) barındırır. Güzel ahlâkın sahibi olamayan bir insanda nefs her zaman duruma hâkimdir. Ama Allahû Tealâ, nefsi ahsen-i takvim üzere yani ahsene dönüşebilecek özellikte yarattığını söylüyor.

95/TÎN-4: Andolsun ki Biz, insanı (nefsini), ahseni takvim içinde (nefs tezkiyesi ve tasfiyesi yaparak en güzele ulaşabilecek özellikte) yarattık.
95/TÎN-5: Sonra onu, esfeli safiline (en sefil hale, nefsinin karanlıklarına) iade ettik (çevirdik).
95/TÎN-6: Âmenû olanlar (Allah’a ulaşmayı dileyenler) ve amilüssalihat (nefsi tezkiye edici amel) işleyenler hariç.İşte onlar için kesintisiz ecir (mükâfat) vardır.

Gün ola harman ola. Nefsinizdeki afetler azaldıkça her şey size güzel görünecek. Davranışlarınız herkesi imrendirecek. Öyle bir gün gelecek ki; sadece Allah için yaşayacaksınız. O, bütün hayatınızı renklendirecek. Hayattan kâm almanızı temin edecek.

7 safha 4 teslimden oluşan Kur’ân’daki İslâm’ı yaşayarak nefsimiz ahsene ulaşır:

1. SAFHA: Allah’a ulaşma dileği 1. safhadır. Bu dilek, hayrın anahtarı, şerrin kilididir.
2. SAFHA: Bu dileğin sahibi olan kişiyi Allahû Tealâ 2. safhada mutlaka mürşide ulaştırır. Mürşide tâbiiyetle birlikte nefs tezkiyesi başlar. Kişi zikir yaptıkça Allah’tan gelen rahmet, fazl ve salâvât nurlarından fazıllar, nefsin kalbinde toplanır. Nefsin kalbi böylece adım adım karanlıklardan aydınlığa doğru bir yolculuğa çıkar.
3. SAFHA: Kalpte %51 fazl birikimi olduğunda nefs tezkiye olur ve Allah o kişinin ruhunu Kendisine ulaştırır. Her ruhunu Allah’a ulaştıran kişi güzel ahlâkın sahibi midir? Değildir. Ama mutlaka başkalarına ihsanla davranmaya başlamıştır. Rabbimiz Nisâ-36’da diyor ki:

4/NİSÂ-36: Ve Allah’a kul olun. O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ve ana-babaya, akrabaya, yetimlere, miskinlere, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa (eşlere), yolda kalmışa ve elinizin altında sahip olduklarınıza (köleye, cariyeye, işçilere) ihsanla davranın. Muhakkak ki Allah, kibirli olan ve övünen kimseleri sevmez.

4. SAFHA: Bu insan Rabbine en üst noktada güven duyar ve zikrini artırırsa Allah onu fizik vücut teslimiyle muhsinlerden kılar. Muhsin, ihsanla davranan kişidir. Peygamber Efendimiz (S.A.V) şöyle buyuruyor: “Allah’a ve yevm’il âhire îmân eden kişi komşusuna eziyet etmesin. Allah’a ve yevm’il âhire îmân eden kişi misafirine ikram etsin. Allah’a ve yevm’il âhire îmân eden kişi ya hakkı konuşsun ya sussun.” İşte bu, fizik vücudun teslimini ifade eder. Allahû Tealâ Âli İmrân-134’te muhsinlerin özelliklerini anlatıyor:

3/ÂLİ İMRÂN-134: Onlar (muttekîler), bollukta ve darlıkta (Allah için) infâk ederler (verirler) ve onlar öfkelerini yutanlardır (tutanlardır) ve insanları affedenlerdir. Ve Allah, muhsinleri sever.

5. SAFHA: Ardından Allah bu kişiyi daimî zikre ulaştırır ve nefs Allah’a teslim olur. Daimî zikrin sahipleri Kur’ân ahlâkıyla ahlâklananlardır. Çünkü nefslerinde hiç afet kalmamıştır.
6. SAFHA: Sonra kişi irşada ulaşır.
7. SAFHA: İradesini de Allah’a teslim ederek Allah’ın velî mürşidi olur.

Her devirde her kavmin içerisinde Allah’ın tayin ettiği velî resûller, velî mürşidler insanları bu 7 safhaya, Kur’ân ahlâkına davet ederler. Hâl böyleyken ne yazık ki günümüz İslâm tatbikatında 7 safhanın 7'si de unutulmuş. Kala kala elimizde İslâm'ın 5 tane şartı kalmış. İslâm’ın 5 şartı hiç kimseyi kurtuluşa ulaştıramaz ve güzel ahlâkın sahibi kılamaz. Onlar vasıta ibadetlerdir, hedef ise 7 safha 4 teslimden oluşan bir bütündür.

Güzel ahlâk mutluluktur. Almakla değil, vermekle mutlu olursunuz. Hayatınızda ne zaman başkaları sizden önde ise o zaman Allah da sizden önde. Ne zaman nefsiniz varsa Allah sizinle birlikte değil. Nefsiniz için olduğunuz sürece, ben dediğiniz sürece mutlu olamazsınız. Ama Allahû Tealâ herkesin mutlu olmasını ister. Öyleyse Allah’a ulaşmayı dileyin, Allah ile dostluğu kurun, bakın o zaman Allah size neler veriyor. Siz değişin! Ondan sonra gelin, bize yaşadığınız güzellikleri anlatın. Allah hepinizden razı olsun. Sizleri çok ama çok seviyoruz, kalbimizden…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.