İŞ ARAYANLAR

Yazının Giriş Tarihi: 09.07.2024 14:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.07.2024 14:04

Üniversitelerin kapanmasıyla birlikte üniversiteden mezun olanlar iş aramaya başladılar. İşverenler de hemen hemen her alanda yeni mezunlar arıyor. Peki, yeni mezunlar iş aramaya hazır mı? Okul hayatını geride bıraktınız, ama hayat okuluna nereden, nasıl başlayacaksınız?
İş aramak, kariyerlerinin hem başında hem de sonraki yıllarında insanların gözünü korkutan bir süreçtir. Hazırlıksız olmak durumu daha da zorlaştırır. Bununla beraber, süreci kolaylaştırmak birkaç adımda mümkün olabilir.
İş arama süreci stresli bir dönemdir. Nereye başvurmalı, kiminle kontak kurmalı, başvurulara geri dönüş olacak mı, gibi sorular kafaları kurcalar. İş aramaya başlamadan önce bazı hazırlıklar yaparak bu zorlu süreci hafifletmek mümkün.
Öncelikle kendinize bazı sorular sormalı ve cevaplamalısınız. Kendinize soracağınız ilk soru “Emekli olmadan önce kariyerimde hangi noktalara gelmek istiyorum?” olabilir. Özellikle kariyerinizin ileriki yıllarında, yani belli bir tecrübe kazandıktan sonra hangi pozisyonu istediğinizi bilemezseniz ve hedef koyamazsanız kimse size yardımcı olamaz.
Önce bir işe gireyim sonra iş değiştirebilirim diye düşünüyorsanız. Belki daha yüksek bir maaşa çalışmak istiyor belki de daha düşük maaşla ancak daha rahat ve daha az sorumluluk alabileceğiniz bir iş yapmak istiyor olabilirsiniz. Önce, bu durumdan finansal olarak nasıl etkileneceğinizi düşünmeniz gerekir.
Günümüz koşularında artık ilk izlenimler yüz yüze değil online olarak yapılıyor. Başvurduğunuz şirketler sizi internetten araştırıyor. Bunu göz önüne alarak sosyal medyadaki paylaşımlarınıza dikkat edin. Kendinizi arama motorunda aratın. Neler çıktığına bakın. Örneğin, paylaşımlar çoğunlukla eğlence ağırlıklıysa yarattığınız ilk izlenim de bu şekilde olur. Kendinizi negatif gösterebilecek paylaşımlardan kurtulun. Hiç önemsemediğiniz bir paylaşım sizi gireceğiniz işten edebilir.
Sorulardan sonra ikinci adımda basit bir test yapın. Hedeflediğiniz meslekte hangi özellikte insanlar arandığını araştırın. Kariyerinizi başlatmak istediğiniz veya devam ettiğiniz sektördeki trendleri öğrenin.
Üçüncü adım kendinizde eksik bulduğunuz noktalar ile ilgili. Kariyerinizin başında da olsanız, tecrübeli de olsanız iş aramaya başlamadan önce eksiklerinizi geliştirmenin mutlaka faydası olur. Çalışmak istediğiniz alanı, hedeflediğiniz pozisyonu göz önüne alarak, buna ulaşmanız için gereli olan özelikleri düşünün. Hedefinize ulaşmanız için gerekli olan ancak kendinizde eksik bulduğunuz kısımları geliştirmenin yollarını arayın.
Dikkat etmeniz gereken basit noktalar:
- Detaylı ve güncel bir CV’niz olsun.
- Doğru kişilerle kontak kurun. Bağlantılarınızın sayısını arttırmaya çalışın.
- Linkedın hesabınızı güncelleyin.
- Kariyer sitelerinde aradığınız pozisyonlara ilişkin bildirimler oluşturun.
Bir Çin atasözünde:
“Bir saatliğine mutlu olacaksanız, şekerleme yapın,
Bir günlüğüne mutlu olacaksanız, balık avlamaya gidin,
Bir aylığına mutlu olacaksanız, evlenin,
Bir yıllığına mutlu olacaksanız, bir servete konun,
Tüm yaşamınız boyunca mutlu olacaksanız, işinizi sevin” demiş.

Sadece işinizi sevin demiş cebinizi değil! Yeni iş arayanlar, bu atasözü size çok şey anlatıyor. Bundan sonraki yaşamınızla ilgili tercih sizin.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.