Wushu Kung Fu'ya adanmış bir hayat, Çakmak'tan Emektar'a ziyaret

Ağabeyinin yönlendirmesiyle 4 yaşında uzak doğu sporlarına yönelen Wushu Kung Fu Milli Takım Antrenörü, milli sporcu  Şeyhmus Çakmak, hem bireysel hem de öğrencilerinin başarısı için ter döküyor. Şehmus Çakmak, Uluslararası Gazeteciler Cemiyeti Gaziantep Temsilcisi Aslı Emektar'ı ziyaret etti. 

Haber Giriş Tarihi: 21.12.2023 12:52
Haber Güncellenme Tarihi: 21.12.2023 12:52
Kaynak: Haber Merkezi
Wushu Kung Fu'ya adanmış bir hayat, Çakmak'tan Emektar'a ziyaret

36 yaşındaki Şeyhmus Çakmak, Türkiye Wushu Kungfu Federasyonu Gaziantep il Temsilcisi, Milli takım antrenörü ve milli sporcu olarak Gaziantep'te de mentorluk yapıyor. Şu ana kadar Türkiye ve Avrupa'da önemli başarılar elde eden Çakmak, Uluslararası Gazeteciler Cemiyeti Gaziantep Temsilcisi Aslı Emektar'ı ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

SOSYAL SORUMLULUĞA ÖNEM VERİYOR
Wushu Kung Fu Milli Takım Antrenörü ve Gaziantep il temsilcisi Şeyhmus Çakmak, sosyal sorumluluk projelerine önem verdiğini belirterek, "Yaptığımız çalışmalarda sosyal sorumluluk projelerine önem vererek belli dönemlerde gönüllülük esaslı olarak ekibimle birlikte yakın savunma, NEFES ve farkındalık eğitimleri gibi workshoplar düzenlmekteyiz. Tai chi, Taoizm yani Çinlilerin tasavvufi ve felsefelerini barındıran antik şifa ve savaş sanatı dır.
Bu savaştan kastımız sadece fiziksel bir savunma değil aynı zamanda içsel bir savaş iç dengemizi bulabilmek, bir ying bir yang işte bu Tao dur. Diyen Çin ata sözü bu egzersizleri günde 3 kez yapan birinin bir demircinin gücüne bir bilgenin ruhuna ve bir bebeğin esnekligine sahip olunacagini söyler. İnsanlar güne daha zinde ve pozitif başlamak kaygilarindan kurtulabilmek fibromiyalji, uyku bozukluğu, hiperaktivite, tip 2 diyabet, ankesiyet'e gibi bir çok sorunu asabilmek adına günde en az iki kez tekrarlarlar" dedi. 

NEFES VE FARKINDALIK
Şeyhum Çakmak, "Tai chi her yaş grubuna hitap eden özel bir zaman mekan ve kıyafet gerektirmeyen herkesin kendini huzurlu mutlu ve akışta hissedebilecegi hareketli bir Çin yogasidir.
Harward üniversitesinde rahatsızlıkların çözümenmesi için klinik olarak yapılan araştırma ve çalışmalar, Türkiye de ilk kez 2014 itibariyle tarafımca yapılmaya ve çok önemli sonuçlar elde etmemizi sağladı. Fibromiyalji, vertigo, ankesiyet'e uyku bozukluğu, bipolar bozukluk kanser gibi rahatsızlıkları yenmeyi başardık. Devam eden çeşitli grup ve bireysel eğitimlerimizde bir farkındalık oluşturmayı  hedefliyoruz. 
Bir insan günde ortalama 17 ila 24 bin kez nefes alıp veriyor. Ve biz aldığımız bu nefesi sadece yaşamak için alıyoruz. Bizim ise size öğretmeyi hedeflediğim sye sadece yaşamak için değil, sağlıklı yaşam ve pozitif, uzun bir ömrün formülü  İbn-ül Arabi kolunun de dediği gibi rabbi seni nefes yoluyla günde 24 binkez ziyarete geliyor neredesin? Çok değerli bir söz başlı başına bir semine konusu  İnsan beta da alfa ya geçince farkındalık dillerden zirvelerw çıkıyor. Ve kendini keşfetmeye başlıyor" dedi. 

SAVUNMA EĞİTİMİ VERİYOR
Wushu Kung Fu Milli Takım Antrenörü, milli sporcu  Şeyhmus Çakmak, her yaş kategorisine eğitim verdiklerini dile getirerek, "Aynı zamanda yakın savunma eğitimlerini her yaş grubuna vererek şiddetin basvurulacak en son yol bile olmayacağını anlatmaya çalışıyoruz bize gelen sporcular herkesi döverim işleyişi görünce  kimseyi dövemem işleyiş hakim oluca döverim ama karışmam diyor. Zaten tam da hedeflediğiniz şey bu felsefeyi insanlara öğretmek, ve toplumdaki trafikteki bu şiddet duygusunu insalar üzerinden biraz bile olsa alabilmek kadınlara uygulanan siddetler e son vermek çeşitli meslek gruplari ve kurumlara zaman zaman talepler doğrultusunda gönüllüluk esaslı eğitimler verip sosyalesirken bir çok kültür ve iş kolundan insanların bir araya gelip martialarts savunma sanatları eğitiminin felsefesini öğreniyorlar" ifadesini kullandı. 

EMAKTAR BAŞARILAR DİLEDİ
Uluslararası Gazeteciler Cemiyeti Gaziantep Temsilcisi Aslı Emektar ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Hocamızın başarılarını yakından takip ediyorum. Dilerim daha güzel sonuçlar elde eder. Aynı zamanda genç kardeşlerimize spora kazandırıyor. Başarılarının devamını diliyorum" dedi. 
 

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.