Bir yıl sonra yürümeye başladı, ilk hediyesini Medical Point’ten aldı

Mezarlıkta bulunan hayrat taşının üzerine düşmesi sonucu sol bacağını kullanamayan 11 yaşındaki Yahya Can Atsız, 1 yıl süren tedavisinin sonucunda ilk adımını attı. Yürümeye başlayan Yahya ilk hediyesini ise Medical Point Gaziantep Hastanesi Başhekimi ve onu iyileştiren doktorundan aldı.

Haber Giriş Tarihi: 09.06.2023 11:23
Haber Güncellenme Tarihi: 09.06.2023 11:23
Kaynak: IGF
Bir yıl sonra yürümeye başladı, ilk hediyesini Medical Point’ten aldı

Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesindeki mezarlıkta bulunan hayrata su içmek için uğrayan Yahya Can Atsız, yapının üzerine yıkılması sonucu sol bacağında ciddi yaralanma meydana geldi.  Acil bir şekilde en yakın hastaneye kaldırılan ve ilk müdahaleleri yapılan Atsız, tedavisinin tamamlanması için ambulansla Medical Point Gaziantep Hastanesi’ne getirildi. Bacağında eğilme, atardamarda zedelenme, parmaklarda aşırı ezilme ve sol uyluk kemiğinde çok sayıda kırıkları olan Atsız, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Murat Kalender ve Op. Dr. Murat Gök tarafından genel takibi ve tedavisi gerçekleştirildi. Bununla birlikte, Yahya Can Atsız hastanenin Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hikmet İyem, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Küçük tarafından tedavisi yapıldı.

Tedavi süreci ile ilgili bilgiler veren Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Murat Kalender: ‘’Yahya Can isimli hastamızın yaklaşık bir yıldır hastanemizde tedavisi sürmektedir. Bu süreçte hastanın ayak dolaşımı normale döndü. Sol ayağındaki kırık iyileşti ve implantlar çıkarıldı. Bir yıldır yürümeyen hastamız artık serbest bir şekilde yürümeye başladı. Yaralanma şeklinin çok ağır olmasına rağmen bacağın kesilmeden tedavi ile sonuçlanması hem hastamızı, hem de yakınlarını ve en çok da biz doktorları mutlu etti. Yahya Can’a bacağındaki eğrilik sebebiyle bir ameliyat daha yapacağız. Bugün de kendisine en büyük hayali olan bisikleti armağan etmek istedik.’’ dedi.

“Bacağını kaybedecektik”

Oğlunu tekrar yürürken görmenin mutluluğunu yaşayan Baba Fırat Atsız ise “Olayı ilk duyduğumuzda bu kadar büyük bir yaralanma olduğunu düşünmemiştik. Yanına vardığımızda ciddi bir kanaması vardı ve tesadüfen yoldan geçen ambulans ile hastaneye götürdük. Orada ilk müdahaleleri yapıldı ancak daha donanımlı bir hastanede ciddi ameliyatlar yapılması gerekiyordu. Yoksa oğlumun bacağını kaybetme riski vardı. Hızlı bir şekilde yaptığımız araştırmalar sonucunda Medical Point Gaziantep Hastanesi’nin bu konuda donanımlı olduğunu öğrendik. Hastane ile iletişime geçerek zaman kaybetmeden ambulans ile Şanlıurfa’dan Gaziantep’e geldik. Burada gerçekleşen ameliyatlar ile oğlum bir yılın sonunda yürümeye başladı. Tedavisinde emeğe geçen doktorlarımızdan Allah razı olsun. Bir de ona, en büyük hayali olan bisikleti almışlar. Onu böyle sağlıklı ve mutlu görmek benim için paha biçilemez.” şeklinde konuştu.

Medical Point Gaziantep Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ekber Şahin ise Yahya Can’ın hastaneye ilk sevk edildiğinde durumunun oldukça ağır olduğunu vurgulayarak, bir yıl geçmesine rağmen hastanın bisiklet kullanacak düzeye ulaşmasının mutluluk verici bir durum olduğunu belirtti. Prof. Dr. Şahin, Yahya Can’ın sağlıklı bir biçimde taburcu olması neticesinde ilk adım hediyesi olarak bisiklet hediye etmeyi hastane yönetimi adına uygun bulduklarını kaydederek, Yahya Can’a hayat boyu başarılar dilediğini sözlerine ekledi.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.