Meriç, “Kamu mühendisleri çok düşük ücretlerle çalışıyor”

CHP Milletvekili Melih Meriç, kamu mühendisleri için kanun teklifi verdi. Kamu mühendislerinin aldığı ücretlerin yoksulluk sınırının altında kaldığını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 23.06.2023 15:45
Haber Güncellenme Tarihi: 23.06.2023 15:45
Kaynak: Bülten
dogushaberajansi.com
Meriç, “Kamu mühendisleri çok düşük ücretlerle çalışıyor”

Mecliste kanun teklifi veren Meriç, kamu sektöründe çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ülkede önemli hizmetler yaptığını belirtti. "Kamu sektörünün yükünün önemli bir kısmını omuzlarında taşımalarına rağmen, maalesef ki kamu mühendislerinin aldığı ücretler yoksulluk sınırının altında kalmaktadır" diyen Meriç, "Sayıları 70 binin üzerinde olan kamu mühendislerinin günümüzde çok düşük ücretlerle çalışmalarının nedenlerinden biri yıllarca diğer kamu personeli gelirlerinde yapılan iyileştirmelerden mahrum bırakılması, ikincisi ise ülkemizde yaşanan ekonomik krizin derinleşmesidir" şeklinde konuştu.

KARŞILIĞI OLAN ÜCRETLER ÖDENMELİ

Meriç, "10 yıl öncesine kadar hâkim, savcı, doktor gibi meslek gruplarının aldığı ücretlere yakın bir gelirle çalışan mühendisler şimdilerde bu meslek gruplarının 3’te 1’i kadar ücretlerle çalışmaktadırlar. Ulaşım ve enerjiden alt yapı ve atık yönetimine, çevre ve şehircilikten tarım ve hayvancılığa kadar kamu sektörünün bel kemiği olan alanların vazgeçilmezi olan mühendis, mimar ve şehir plancılarına, çalışma motivasyonlarının artırılması, bu mesleklerin teşvik edilmesi adına yüklendikleri sorumluluğa uygun ve emeklerinin karşılığı olan ücretler ödenmesi gerekmektedir Yukarıda bahsedilen nedenlerle hazırlanan Kanun teklifi ile; kamu mühendislerinin mali haklarında bir nebze de olsun iyileştirme yapmak için ek ödeme oranlarının yükseltilmesi ve emekliliklerine de etkisi olan ek göstergelerinin arttırılması amaçlanmaktadır"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.