Yanındayız Karavanı "İnsana insan gerek diyerek yola çıktı"

Yanındayız Derneği, depremzede kadınların yardımına koşarken, "İnsana insan gerek diyerek yola çıktığı" Yanındayız karavanı önceki gün Fransız Sarayı'nda kapanışı yaptı. Yanındayız Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selen Okay Akçalı, derneğin amacının Afet bölgesine gerekli desteğin sağlanması ve bu konuda çok iyi bir çalışma yaptıklarını söyledi. 

Haber Giriş Tarihi: 07.12.2023 13:23
Haber Güncellenme Tarihi: 07.12.2023 13:23
Kaynak: Haber Merkezi
Yanındayız Karavanı "İnsana insan gerek diyerek yola çıktı"

Yanındayız Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selen Okay Akçalı, derneğin nasıl kurulduğunu açıklayarak, "Yanındayız Karavanı, 6 Şubat sabahına uyandığımız günün ardından ‘Peki biz nasıl yanlarında olabiliriz?' sorusu ile doğdu.  İhtiyaç analizi yapılması güçtü. Herkesin herşeye ihtiyacı vardı. Anlık değişiyordu; dakikalık, haftalık, aylık değişmeye devam edeceğini de öngörüyorduk" dedi. 

İNSANA İNSAN GEREK DİYEREK YOLA ÇIKTIK
Selen Okay Akçalı, 6 Şubat sabahından itibüren Yanandayız karavanı ile yola çıktıklarını dile getirerek, "Değişmeyecek tek ihtiyaç insandı. İnsana insan gerek diyerek yola çıktık. Yanındayız, erkeklerin toplumsal cinsiyet eşitsizliği mücadelesinde kadınların ‘yanındayız' dedikleri bir hareket. Erkeklik, iktidar, güç kavramlarını baştan aşağı sorgulamalarını ve tam eşitlikçi bir düzen kurma gayretlerini ifade ediyor. Afet bölgesinde fırsat eşitsizliği öncelikli olarak kadınları ve yoksulları etkiliyor. Yardıma ve kaynağa ulaşmak, iyileşmek de fırsat eşitliği gerektiriyor" dedi. 

GİDİLMEYEN YERLERE GİTTİK
Yanındayız Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selen Okay Akçalı, yardımlar ağırlıklı olarak il ve ilçelere yayıldığını ifade ederek, "İşte tam da bu nedenle gidilmeyen köylere gidelim istedik. Yardımlar ağırlıklı il ve ilçe merkezlerine gitmekteydi. Afet çok geniş bir bölgeye yayılmıştı. En hızlı hareket edeceğimiz bölgeyi belirlememiz gerekiyordu. Gaziantep, Ticaret Odası ile, kurumsal yapıları ile çevre illere destek taşıyan, ayakta kalan bölgeydi.
Yanındayız'ın en güçlü kası ne diye düşündük. Proje yürütmek. Sadece kendi kaynaklarımızla yola çıkmamalıydık. Yanımıza en doğru ortakları almalıydık. Doğru bilgi, birikim ve beceri setine sahip bir takım kurgulamalıydık.
Daha önceden de alışkın olduğumuz fon ve kapasite geliştirme projelerimizi yazdığımız özenle önce kağıt üzerinde tasarladık bu projeyi. Köylere gezici psikososyal destek götürecektik. Yetişkinlere ve çocuklara özelleştirilmiş profesyonel bir bakış açısı gerekiyordu. Bu anlamda Oyun Terapileri Derneği en doğru proje ortağıydı. Afetin ilk gününden itibaren bölgede olmaları da ayrıca kıymetliydi.
Psikososyal desteğin yanısıra Karavan o bölgeye ulaşmışken, oradaki ihtiyaç kalemlerini önceden tespit edip ulaştıralım diye düşündük" diye konuştu. 

NURDAĞI VE İSLAHİYE'DE UMUT OLDUK
Yanındayız Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selen Okay Akçalı, Nurdağı ve İslahiye'de 7 ay kaldıklarını anımsatarak, "Yanındayız Karavanı Nurdağı ve Islahiye'de umut oldu.  7 ay boyunca haftada 6 gün bu köylerdeydi. Aynı köye toplam 3 ay süreyle 2 haftada bir aynı gün gidildi. Böylelikle destek alan kişiye 6 defa temas edebildik.
24 köye ulaştık. 1700 yetişkin, 1500 çocuk depremin üçüncü ayı itibariyle bireysel terapi ve- veya grup terapileri alarak iyileşme yolculuğuna bir başlangıç yapmış oldu. 4000'e yakın haneye, ihtiyaçları baz alınarak hijyen malzemesi ulaştırıldı. Karavan, umut taşıdı, dert ortağı taşıdı, ihtiyaç malzemesi taşıdı, ve hatta sınırları aştı, Atina'da bir okulun öğrencilerinin sevgisini taşıdı. Öğrenciler buradaki kardeşleri için rengarenk resimler yapıp yolladı" dedi. 


 

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.