TUSAF Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Ve Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği (GUSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Çakmak: Güneydoğu'dan 4.5 milyon ton buğday beklentimiz var

Bloomberg TV'de İrfan Donat'ın hazırlayıp sunduğu Tarım Analiz Programında canlı yayına katılan TUSAF Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Ve Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği (GUSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Çakmak, Türkiye genelinde 2024 hasılat döneminde 19-20 milyon ton buğday beklediklerini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 05.06.2024 17:23
Haber Güncellenme Tarihi: 05.06.2024 17:23
Kaynak: Haber Merkezi
TUSAF Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Ve Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği (GUSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Çakmak: Güneydoğu'dan 4.5 milyon ton buğday beklentimiz var

Canlı yayında Gaziantep ve bölgenin ekin hasılatı konusunda bilgiler vererek hem üreticiyi, hemde makarna sektörünü bilgilendiren TUSAF Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Ve Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği (GUSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Çakmak, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin dört dörtlük yağış aldığını ve bu yılda 4.5 milyon ton civarında buğday hasılatı beklediklerini söyledi.

BU YIL BEKLENTİ 19-20 MİLYON TON

Mesut Çakmak, geçtiğimiz 2023 yılı ile bu yıl arasındaki hasılatla ilgili bilgi vererek, "Bilirsonuz geçtiğimiz yıl 22 milyon ton ve Türkiye'nin en büyük hasılat dönemiyle karşı karşıya kalmıştık. Ülke olarak bu yılda 19-20 milyon ton gibi bir hasılat beklentimiz var. Bazı bölgelerimizde mesala Ege ve Orta Anadolu bölgesinde yağışların az olmasından dolayı 19-20 milyon ton gibi bir beklentimiz var. Ama bunların içerisinde en şanslı bölge yine bulunduğumuz Güneydoğu Anadolu Bölgesi" dedi.

BÖLGEMİZDE 4 MİLYON 500 BİN TON BEKLENTİMİZ VAR

Türkiye'nin hasılat konusunda en şanslı bölgesinde bulunduklarını dile getiren Beşler Un Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Çakmak, "Önce Çukurova'dan başladı, sonra Amik ovası, Gaziantep derken Şanlıurfa'ya doğru devam ediyor. Bölgemize ve derneğimize bağlı 9 ilin rakamlarını size verebiliyorum. Geçen yılla kıyaslayacak olursak, hem ekmeklik hemde durum buğdayı olarak 4 milyon 400 bin ton civarında totalda arpa, mercimek ve mısır olmak üzere 8 milyon ton civarında hasılat oldu. Bu sezon ise bölgemizde % 10 civarında bir artış bekliyoruz. Güneydoğu bölgesi olarak yağışı dört dörtlük aldık sayılırız. Gerçekten bizim bölgemiz çok şanslı bir bölge. Ama karşımıza şöyle birşey çıkıyor. Ekimin % 60-70'i makarnalık buğday ekildi. Biliyorsunuz dünyada en iyi makarnalık buğday Türkiye ve bizim bölgede yetişiyor. Bu yılda yine tahminim 4 ila 4.5 milyon ton bir beklentimiz var" ifadesini kullandı.

ÇİFTÇİLERİMİZE DESTEĞİN ARTIRILMASINI BEKLİYORUZ

Çakmak, çiftçilere verilen desteğin artırılması konusunda da beklentileri olduğunu dile getirerek, "Fiyatlara baktığımız zaman maalesef geçtiğimiz yıl devlet 13.5 milyon ton civarında satıl aldı ve çok güzelde yönettiler. Allah kendilerinden razı olsun. Bu yılda öyle devam ediyor. Takriben şuanda 10 TL civarında. Tabi kalitesine görede fiyat değişimi olabilir. Bizde geçen haftalarda toplantılar yaptık. Bizimde beklentimiz 10 TL  ile 11 TL arası bir fiyat bekliyoruz. Bizimde beklentimiz çiftçiyi desteklemek için verilen bin TL'lik desteğin 1.5 - 2 olması" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.