Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi'den Engelliler haftası mesajı

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, 10-16 Mayıs tarihleri arasında Engelliler haftası olduğunu anımsatarak, önemli açıklamalarda bulundu. 

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2024 15:43
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2024 15:43
Kaynak: Haber Merkezi
Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi'den Engelliler haftası mesajı

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, "10 -16 Mayıs tarihleri arası ülkemizde Engelliler Haftası olarak kabul edilmiştir. Bu hafta, engellilerin sorunlarının dile getirildiği ve çözüm yollarının arandığı, sistematik bir değerlendirme haftası haline gelmiştir. 2005 yılında çıkarılan 5378 sayılı engelliler yasası aksaklıklara rağmen bir çığır atlama devresidir. Geleneksel bakışı değiştiren, çağın en modern anlayışlarından daha öne çıkan değerlendirme ve yorumlama ile engellilerin gerek eğitiminde gerek istihdamında gerekse sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik alanda büyük atılımlar sağlamıştır" dedi. 
Çelebi, engelliler haftasında farkındalık yaratılması gerektiğini dile getirerek, "10 -16 Mayıs Engelliler Haftası kutlama günleri değil ülkemizde engelliliğe bakış açısını değiştirme ve farkındalığı artırma faaliyetlerinin yoğun olarak dile getirme fırsatıdır. Engelli bireylerin yaşadığı zorluklar ve karşılaştığı engeller her geçen gün daha fazla görünür hale gelmektedir. Bu hafta, onların yaşadığı güçlükleri anlamak ve çözüm yolları bulmak için bir fırsat olarak değerlendirilmelidir.
Türkiye Sakatlar Konfederasyonu olarak, engelli bireylerin toplumsal yaşama tam ve etkin katılımını sağlamak için çalışmaya devam ediyoruz. Ancak bu hedefe ulaşabilmemiz için toplumun her kesiminin desteğine ihtiyacımız var. Engelli bireylerin karşılaştığı engellerin kaldırılması ve onların haklarının korunması için hep birlikte mücadeleye devam edilecektir" diye konuştu. 
Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, "Bu hafta boyunca düzenlenecek etkinliklerle, engelli bireylerin yaşadığı sorunlara dikkat çekecek, onların seslerini duyuracak ve toplumda farkındalık oluşturacak adımlar atılmasını umuyoruz. Engelli bireylerin yaşadığı en büyük zorluk, sadece fiziksel veya zihinsel engeller değildir; asıl zorluk, engelli bireylere yönelik ön yargılar ve tutumlar. Engelli bireylerin kendi kendine yetebilmesi, bir meslek edinip üretken hale gelmesi ve çevresiyle sağlıklı iletişim kurabilmesi hepimizin en büyük sorumluluğudur. Engelli bireylerin herkes gibi fırsat eşitliğinin sağlandığı yaşam koşullarına erişmesi ve kendi potansiyellerini gerçekleştirebilecekleri ortamın oluşması toplumun tüm bireylerinin ortak sorumluluğudur" ifadesini kullandı. 
 

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.