Türkiye’nin ilk Yapay Zekâ Mühendisi

Türkiye'nin ilk yapay zeka mühendisi olarak tarihe geçti.

Haber Giriş Tarihi: 15.06.2023 13:55
Haber Güncellenme Tarihi: 15.06.2023 13:55
Kaynak: Bülten
dogushaberajansi.com
Türkiye’nin ilk Yapay Zekâ Mühendisi

Bu yıl TOBB ETÜ’yü üniversite birincisi olarak bitiren Ata Turhan, Türkiye’nin ilk yapay zekâ mühendisi olarak tarihe geçti. Mezuniyet töreninde bir konuşma yapan Turhan, “Dünyayı hâkimiyeti altına alacak yapay zekâ teknolojisini geliştirmeye son hızla hazırlanıyoruz” dedi.

2019 yılında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi tarafından Türkiye’de bir ilke imza atılarak açılan Yapay Zekâ Mühendisliği Bölümü ilk mezuniyet heyecanını yaşadı. TOBB ETÜ kampüsü içerisinde gerçekleştirilen mezuniyet töreninde, Ata Turhan hem bölüm hem üniversite birincisi olarak Türkiye’nin ilk yapay zekâ mühendisi unvanıyla mezun oldu.

Yapay zekâ, hem Türkiye hem de dünya için hızla büyüyen ve geleceğin dünyasında insan hayalini zorlayan bambaşka bir alan. Bu yeni teknoloji uzmanlarca, geleceğin, hatta artık günümüzün kaderini, insanların yaşam biçimlerini hiç olmadığı şekilde değiştirecek gelişmelerin temeli olarak değerlendiriliyor. Türkiye de bu yeni ve vazgeçilemez alanda ilk lisans mezununu vererek önemli bir kapıyı açtı. Ata Turhan, TOBB ETÜ Yapay Zekâ Mühendisliğini, üniversite birincisi olarak bitirirken bu başarısının Cumhuriyetin 100’üncü kuruluş yıldönümüne gelmesinin çok anlamlı olduğuna dikkat çekti.

Tıp Fakültesi’ni bırakarak, yapay zekâ okumaya karar verdi

Tıp Fakültesini bırakarak yapay zekâ mühendisliği okumaya karar verdiğini anlatan Ata Turhan, bu tercihinin nedenini, yapay zekâ teknolojisini kullanarak sağlık hizmetleri de dâhil tüm alanlarda daha verimli çalışmalar yapmanın mümkün olması olarak gösterdi. Turhan, TOBB ETÜ’de aldığı eğitimin oldukça zorlayıcı olduğunu ifade ederken, bu zorlu sürecin kendisine pek çok beceri kazandırdığını vurguladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.