Türk PDR Derneği Gaziantep Temsilciğinden Bakan Tekin'e çağrı

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Gaziantep İl Temsilciği, atama bekleyen psikolojik danışmanların istihdam sorununa dikkat çekmek, kadro yönetmenliğinin yeniden düzenlenmesi ve KPSS atamaları için yeniden gündeme getirilen mülakat uygulamasına ilişkin basın açıklaması yapmak üzere toplandı.

Haber Giriş Tarihi: 30.09.2023 15:47
Haber Güncellenme Tarihi: 30.09.2023 16:25
Kaynak: Haber Merkezi
dogushaberajansi.com
Türk PDR Derneği Gaziantep Temsilciğinden Bakan Tekin'e çağrı

Türk PDR Derneği Gaziantep İl Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde sunulan Rehberlik ve Psikolojik Danışma hizmetlerinin çocukların, gençlerin üstün yararı gözetilerek eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması temelinde tüm öğrencilere ve eğitim paydaşlarına ulaştırılması için Milli Eğitim Bakanlığı Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışman Atama Norm Yönetmeliği değişikliğinin sağlanması talebimizi yetkililere tekraren iletmek amacıyla düzenlemiş olduğumuz basın açıklamasına hoş geldiniz.  Yaklaşık 6 ay önce bizlere verilmiş bir söz için yine hep beraberdik. 23 Ocak 2023 tarihinde MEB koordinesinde düzenlenen “Akran Zorbalığını Önlemede Bütüncül Okul Yaklaşımı” çalıştayında  dönemin Milli Eğitim Bakanı bugünün TBMM Eğitim Komisyonu Başkanı Sayın Prof. Dr. Yusuf Tekin“2023 öğretmen atamalarında her okulda Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışman olacak şekilde öncelik vereceğiz” açıklaması akabinde bu sözün yerine getirilmesi için öncelikle mevcut atama norm yönetmeliği değişikliği zaruriyeti ve nihayetinde yine sayın Bakanın 27 Mayıs tarihli “100 öğrencisi olan her okula Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışman olacak şekilde norm yönetmeliği değişikliğini yaptık ve onay için Cumhurbaşkanlığına gönderdik” açıklamalarıyla umutlanan on binlerce meslektaşımız ve bizler o günden bugüne Resmi Gazete yolu gözler olduk. Gerek katıldığı resmi programlarda gerekse televizyon programlarında, yazılı basına verdiği röportajlarda bu yönde atılan adımları tüm kamuoyu önünde açıkça ifade eden sayın Bakanın bu açıklamaları Milli Eğitim Bakanlığının resmi web sitesinde de hala durmaktadır. Bu paylaşımlar ilgili değişikliğe ilişkin görev alanı kapsamında konunun en yetkili kişisi tarafından yapılan açıklamalardır. Kişinin değil Devletin Bakanının açıklamalarıdır.” İfadeleri kullanıldı.

KAYGILAR BÜYÜYOR

Temsilcilik basın açıklamasında, “Sayın Prof. Dr. Yusuf Tekin'in açıklamaları Milli Eğitim sistemi içindeki mevcut Psikolojik Danışma ve Rehberlik hizmetinin tüm öğrencilere ulaştırılması noktasında tam olarak ihtiyacı karşılamasa da mevcut şartlar altında bu hizmete duyulan ihtiyacın farkındalığı anlamında son derece önemlidir. Yapılacak bu düzenleme özellikle pandemi döneminden bu yana öğrenciler başta olmak üzere eğitimin tüm paydaşlarının eğitim öğretim sistemine yeniden uyumlanması, son yaşadığımız Kahramanmaraş merkezli doğrudan 13 ili dolaylı olarak tüm ülkemizi etkileyen deprem felaketi sonrası psikososyal müdahale hizmetlerinin kurgulanması başta olmak üzere eğitim sistemindeki 20 milyon öğrencinin eğitim yaşantıları boyunca önleyici, gelişimsel, destekleyici, koruyucu ve iyileştirici Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetlerine ulaşımı açısından son derece önemlidir. İlgili yönetmelik değişikliği bu kadar gerçekçi, somut ve haklı gerekçelere dayandırılıp en yetkili kişi tarafından resmi olarak açıklanmasına rağmen hala bir gelişmenin olmayışı kişi, kurum ve yetkililere olan güveni de maalesef ki son derece olumsuz etkilemektedir. 3 Haziran’da ilan edilen yeni kabinede Milli Eğitim Bakanı olarak göreve başlayan Sayın Prof. Dr. Yusuf Tekin’in talebimize yönelik sessizliği, resmi bir açıklamada bulunmayışı, katıldığı toplantı ya da programlarda “gündemimde böyle bir çalışma yok” yönünde beyanları olduğuna dair duyumlar var olan kaygıları ve olumsuz havayı da katlayarak büyütmektedir” cümlelerine yer verdi.

 “FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLANSIN”

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin' e çağrıda bulunan Türk PDR Derneği Gaziantep Temsilciliği, “Sayın Bakana buradan tekrar bir çağrı yapıyoruz: Böyle bir çalışmanın gündeminizde olmayışının nedeni ya da nedenlerini açıklayacak mısınız? Gündemimde yok dışında talebimize ilişkin ortaya koyduğumuz hangi gerekçeler sizin gündeminizle örtüşmüyor? Sayın Bakanım, bu değişiklik sadece bizim talebimiz değil. Aynı zamanda kurumuzun ilgili mevzuatlarında tanımlandığı üzere Bakanlığın asli görevleri arasında. Yoğunluğunuz arasında unutmuş olabilirsiniz diye buradan size hatırlatmalarda bulunmak istiyoruz. Evet sayın Bakanım, Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışman Atama Norm Yönetmeliği düzenlenmesine ilişkin çocuklarımızın üstün yararı, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması, akademik, mevzuatsal ve bunlarla birlikte sahanın tüm gerçekliğini ortaya koyarak dile getirdiğimiz bu dayanakların hangisi bu mevzuyu sizin gündeminize almanız için yeterli değil” açıklamalarında bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.