Şehitkamil Belediyesi'nden tarikat külliyesine yıkım kararı

Şehitkamil Belediye Başkanı Umut Yılmaz, Haznevi tarikatının inşa ettiği kaçak yapılar hakkında yıkım kararı aldı. 

Haber Giriş Tarihi: 06.06.2024 14:21
Haber Güncellenme Tarihi: 06.06.2024 14:21
Kaynak: Haber Merkezi
Şehitkamil Belediyesi'nden tarikat külliyesine yıkım kararı

Suriye kökenli Haznevi tarikatı Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde dev külliye inşa etmiş, Ekim 2023’te de ziyarete açılmıştı.
9 ay önce yapılan açılışa tarikat şeyhi Muhammed Muta Haznevi ile birlikte binlerce kişi katılmıştı. Tarikat üyeleri Haznevi’nin eline adeta dokunabilmek, elini eteğini öpebilmek için izdiham oluşturmuştu.


MEVCUT KAÇAK YAPILAR YIKILDI
31 Mart yerel seçimlerinde Şehitkamil belediyesi 30 yıl sonra AKP’den CHP’ye geçti. Şehitkamil Belediye Başkanı Umut Yılmaz, Haznevi tarikatının inşa ettiği kaçak yapılar hakkında yıkım kararı aldı. 
67 bin metrekarelik alanda kurulan devasa külliye ve etrafındaki apartmanların yıkımı Şehitkamil belediye ekipleri tarafından gerçekleştirildi.
Külliye daha önce de imar usulsüzlükleri ile gündeme gelmiş, sorunun ‘Ankara’dan gelen talimatlarla’ çözüldüğü öne sürülmüştü. 
Şehitkamil Belediye Başkanı Umut Yılmaz yıkımı doğruladı ve şunları söyledi: 
"Buranın yapı imar izni yoktu. Orası devletin hazine arazisi olup, üzerindeki yeri büyütmek istediler, Etrafını da çevirdiler.
Biz de izinsiz yerleri yıktık. Orası devletin hazine arazisi dir, Bir şekilde o arsayı göz göre göre çevirmeye kalktılar bizlerde Yasal olaraktan Şu anda kaçak yapıların bir kısmını yıktık, bayramdan sonra da diğer kısmı yıkacağız. 
Biz sadece hazinenin, yani kamunun malını korumaya çalışıyoruz. Yaptığımız bu Kimsenin kafasına göre kamuya ait hazine arazisine müdahale etmesini istemiyoruz."dedi

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.