Şamil Tayyar’dan Özal benzetmesi

Ak Parti Gaziantep eski Milletvekili Şamil Tayyar, bürokratik oligarşiyi yıkmak üzere yola çıkan AK Parti’nin, son yıllarda bu yapıya teslim olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2024 09:26
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2024 09:26
Kaynak: Haber Merkezi
Şamil Tayyar’dan Özal benzetmesi

Hükümeti uyaran Tayyar, “Cumhurbaşkanı mülakatın kaldırılacağını açıklıyor ama güçlenen bürokratik yapı bunu engelliyor.  Bürokratik yapı güçlendikçe sivil siyaset irtifa kaybediyor, değişim talebi statükoya çarpıp dönüyor. Bu kısır döngü ya kırılmalı ya kırılmalı” dedi.

ÖZAL DERT YANMIŞTI

Şamil Tayyar, sosyal medya hesabından bürokratik yapıyla ilgili eleştiride bulundu. Bu konuda Turgut Özal’la bir anısını anlatan Tayyar şunları söyledi:”Turgut Özal’ın Başbakan olduğu yıllardı. Özal 40 gazeteciyi Antalya’da ağırlamış, her konuda samimi sohbet yapmıştı. Davetliler arasındaydım. Sohbetin bir bölümünde şöyle dert yandı: ‘Bürokrasinin azaltılması için talimat verdim, hiç sonuç alamadım. Çünkü talimat verdiklerim de bürokrattı.’”


BU KISIR DÖNGÜ KIRILMALI
Sözü öğretmen atamalarına getiren Tayyar, “Hatıramı canlandıran, öğretmen atamasında mülakatın devam kararıydı. Cumhurbaşkanımız mülakatın kaldırılacağını açıklıyor ama direniyorlar, söz hükümsüz kalıyor. Üzülerek ifade edeyim, bürokratik oligarşiyi yıkmak üzere yola çıkan AK Parti, başlangıçta mesafe aldı ama son yıllarında teslim oldu. Bu kez çift başlı tehditle karşı karşıya. Hükümet (bakanlıklar) bürokrasisine külliye bürokrasisi de eklendi. Bürokratik yapı güçlendikçe sivil siyaset irtifa kaybediyor, değişim talebi statükoya çarpıp dönüyor. Bu kısır döngü ya kırılmalı ya kırılmalı” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.