Psikolojik Danışmanı Neslihan Yağan Çelik’ten özel çocuklar için eTwinning projesi

Şehitkamil Abdulkadir Konukoğlu Özel Eğitim Meslek Okulu Psikolojik Danışmanı Neslihan Yağan Çelik, Rehabilitation with visual arts in special children (Özel çocuklarda görsel sanatlarla rehabilitasyon) eTwinning projesi düzenliyor.

Haber Giriş Tarihi: 09.02.2024 23:40
Haber Güncellenme Tarihi: 09.02.2024 23:40
Kaynak: Haber Merkezi
Psikolojik Danışmanı Neslihan Yağan Çelik’ten özel çocuklar için eTwinning projesi

Abdulkadir Konukoğlu Özel Eğitim Meslek Okulu Psikolojik Danışmanı Neslihan Yağan Çelik, özel çocuklarda görsel sanatlarla rehabilitasyon isimli eTwinning projesini başlattı. Proje ile özel eğitime ihtiyacı olan çocukların sanat ile rehabilite edilmesi amaçlanıyor.
Projenin amacı hakkında bilgi veren Neslihan Yağan Çelik, “7-18 yaş arası özel gereksinimli bireylerin(otizm spektrum bozukluğu, zeka geriliği, down sendromu, sarebral palsi vb.) görsel sanatlar (resim, seramik, özgün baskı, ebru sanatı) ile rehabilite edilerek ani kriz durumunun sağlıklı şekilde yönetebilmesine yardımcı olunması amaçlanmıştır. Görsel sanatlar çocuğun ruhsal ve bedensel gelişimini destekleyen önemli araçlardan bir tanesidir. Bu nedenle tüm bireylerin bu alandan faydalanması gerekmektedir. Yapılan araştırmalar incelendiğinde görsel sanatlar eğitiminin eğitilebilir zihinsel engelli çocukların gelişiminde etkili olduğunu ve bu dersin öğrencilerin kişisel gelişimlerini desteklediğini aynı zamanda el-göz koordinasyonunu geliştirdiği görülmektedir. Sanat eğitimi genel eğitim sistemi içerisinde yer alan okul içinde ve dışında tüm yaratıcı faaliyetleri kapsayan etkinliklerdir. Görsel sanat eğitimi, zihinsel-bedensel engelli çocuklarda veya normal gelişim gösteren çocuklarda kendi iç dünyalarını dışa vurmalarına katkı sağlamaktadır. Ayrıca yapılan grup çalışmalarıyla sosyalleşmelerine ve motor becerilenin gelişmesine yardımcı olacak bir süreçtir” ifadelerini kullandı.

Proje sonunda, öğrencilerin yapacak oldukları görsel sanatlar etkinliklerini (resim, seramik, özgün baskı, ebru sanatı) okul dışı bir mekanda sergilemek ve Avrupa ülkelerinde aynı durumda olan okul öğrencilerinin de aynı etkinlikleri yapmalarını sağlayarak, yapılan etkinliklerin paylaşılması amaçlanıyor.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.