ÖZKILIÇ DAVASI’NDA 119 SAYFALIK GEREKÇELİ KARAR

Gazeteci Mahmut Özkılıç’ın vurulması olayına ilişkin görülen ve 19 Aralık’ta karara bağlanan dosyanın gerekçeli kararı açıklandı.

Haber Giriş Tarihi: 29.12.2023 13:31
Haber Güncellenme Tarihi: 29.12.2023 13:31
Kaynak: Haber Merkezi
ÖZKILIÇ DAVASI’NDA 119 SAYFALIK GEREKÇELİ KARAR

İBRAHİM AY CİNAYETİ NASIL PLANLADI?

İŞTE TÜM DETAYLAR…

Gazeteci Mahmut Özkılıç’ın vurulması olayına ilişkin görülen ve 19 Aralık’ta karara bağlanan dosyanın gerekçeli kararı açıklandı. Gaziantep 4. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti’nin, 119 sayfalık gerekçeli kararda sanıkların eylem birliği içinde Özkılıç’ı öldürmeye yönelik hareket ettiğini vurguladığı, cinayete azmettiren İbrahim Ay’ın diğer sanıklarla cinayeti nasıl planladığına dair tüm detaylara yer verdiği görüldü. Gerekçeli kararda ayrıca, 18 yıl hapis cezasına çarptırılan İbrahim Ay’ın Türk Ceza Kanunu 53. Maddesi gereğince belirli haklardan yoksun bırakıldığı da karara bağlanırken; böylece İbrahim Ay’ın Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı görevinin an itibariyle düştüğü anlaşıldı.

İLERİ Gazete İmtiyaz Sahibi Gazeteci Mahmut Özkılıç’ın 2018 yılında uğradığı silahlı saldırı olayına ilişkin görülen davada 19 Aralık’ta karar açıklanmış ve 6 sanık 13 yıl 6 ay ile 19 yıl 6 arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Gaziantep 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 19 Aralık’ta açıkladığı hüküm sonrasında hükmün gerekçesini de 119 sayfalık gerekçeli karar ile açıkladı.

AY CEMİYET BAŞKANLIĞINDAN DÜŞTÜ

Gaziantep 4. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti tarafından hazırlanan 119 sayfalık gerekçeli kararda sanıkların Özkılıç’ı öldürmeye yönelik İbrahim Ay’ın azmettirdiği ve cinayeti İbrahim Ay ile diğer sanıkların nasıl planladığına ilişkin tüm detaylara yer verildi. Ceza alan ve tutukluluk halinin devamına karar verilen her bir sanığın TCK’nın (Türk Ceza Kanunu) 53. maddesi gereğince belirli haklardan yoksun bırakılmasına dair karar veren mahkeme heyeti, böylelikle İbrahim Ay’ın Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti başkanlığına devam edip edemeyeceği konusunu da aydınlatmış oldu. Yaklaşık 10 gün önce 18 yıl hapis cezasına çarptırılan Ay Medya Grup’un sahibi ve Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay’ın TCK 53-1,2,3 maddeleri uyarınca belirli haklardan yoksun bırakılmasına karar verilmesi neticesinde İbrahim Ay Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı’ndan da düşmüş oldu.

GÖZLER GGC YÖNETİMİNE ÇEVRİLDİ

GGC Yönetim Kurulu Üyeleri’nin, İbrahim Ay’ın başkanlıktan düşmesi sonrasında nasıl bir karar alacağı ise merak konusu oldu. Yaklaşık 10 yıldan bu yana GGC Başkanlığı görevini yürüten İbrahim Ay’ın 2022’nin Haziran ayından bu yana cezaevinde bulunduğu süre zarfında kendisinin yerine Demirören Haber Ajansı Bölge Müdürü Hasan Kırmızıtaş’ın vekaleten GGC Başkanlığı görevini yürüttüğü biliniyor. Ay’ın şimdi GGC Başkanlığı’ndan düşmesi sonrasında Kırmızıtaş ve GGC yönetiminin nasıl bir karar alacağı da basın camiasında ve kamuoyunda merak edilmeye başlandı.

ÖZKILIÇ DETAYLARI PAYLAŞTI

Gaziantep 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararının 119 sayfalık gerekçesinde belirttiği detaylar kamuoyunda adeta çok etkisi yarattı. Gerekçeli kararda İbrahim Ay’ın diğer sanıklarla yaptığı cinayet planı profesyonel bir cinayet ekibinin nasıl hareket ettiğini ve İbrahim Ay’ın cinayet ekibine ne kadar  para aktardığına kadar tüm detaylara yer verildi. Özkılıç ise gerekçeli kararın can alıcı diye tabir edilebilecek noktalarını ve detaylarının sosyal medya hesabından kamuoyuyla paylaştı.

KUMPAS DEMİŞLERDİ AMA…

Yargılama esnasında İbrahim Ay’ın kendisine ait olan ve kendisine yakın olan medya mercilerinde İbrahim Ay’a yönelik siyasetçiler, adliye ve Gazeteci Mahmut Özkılıç üçgeninde bir kumpasa maruz kaldığını, sırf bu yüzden tutuklu olduğunu ve dosyada kayda değer bir delil bulunmadığını öne sürmüş ve buna dair birçok haber yayımlamıştı. Bunun yanı sıra İbrahim Ay’ın avukatları da kamuoyuna yaptıkları basın açıklamasında İbrahim Ay’ın hukuksuz şekilde tutuklandığını beyan etmişlerdi. Ancak Gaziantep 4. Ağır Ceza Mahkemesi, durumun öyle olmadığını adeta resmederken; dosyanın tüm delilleriyle sanıklar açısından cezalandırılması için yeterli olduğuna kanaat getirdi. Ve tüm delillerin yer aldığı 119 sayfalık gerekçeli kararında Özkılıç’a yönelik cinayete teşebbüs olayının tüm detaylarını gözler önüne sermiş oldu.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.