Ne zaman bitecek?

Gaziantep’te yıkılan Kâmil Ocak Stadyumu’nun yerine yapılan Millet Bahçesi Projesi’nde çalışmalar hala sürüyor.

Haber Giriş Tarihi: 24.07.2023 17:37
Haber Güncellenme Tarihi: 24.07.2023 17:37
Kaynak: Haber Merkezi
Ne zaman bitecek?

2021 yılında tamamlanacağı açıklanan yeni meydanın ‘ Türkiye Yüzyılında belediyeciliğin simgesi olacağı’ iddia edilen çalışmada ne zaman sona gelineceği vatandaşlar tarafından merak konusu olmaya devam ediyor.

Gaziantep’te 42 yıl hizmet veren ve 16 bin 981 kişi kapasiteli Kâmil Ocak Stadyumu’nun 2018 yılında yıkımı ile başlanan ve alanda inşa edilen Millet Bahçesi’nde çalışmalar hala devam ediyor. 2021 yılında tamamlanacağına dair yapılan açıklamalar, inşaat sektöründe yaşayan sıkıntılı durum, pandemi ve 2023 depremleri ardından Millet Bahçesi Projesi’nin inşaatına ivme kaybettirdi.

42 YILLIK TARİHİ MİRAS KAMİL OCAK

Gaziantep'te dönemin spordan sorumlu Devlet Bakanı ve Gaziantep Milletvekili Kamil Ocak tarafından 1974 yılında hizmete açılan 19 bin 981 kişi kapasiteli Kamil Ocak Stadyumu, yerine ise Yukarıbeyler Mahallesi'nde 35 bin 574 koltuk kapasiteli Gaziantep Stadyumu yapılmıştı. Atıl duruma düşen Kamil Ocak stadı, 2018 yılında yıkılırken, yerine ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Millet Bahçesi yapımına başlandı. Gaziantepspor'un Süper Lig'teki 529, TFF 1. Lig'deki 289, 2. Lig'deki 51 maçına, 10 kez ise Avrupa Kupası maçına ev sahipliği yapan Kamil Ocak Stadyumu yaklaşık 3 ay içerisinde yıkılırken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından 7 Şubat 2020 tarihinde çalışmalara başlandı. Yaklaşık 2 yıl da tamamlanması hedeflenen proje, öngörülemeyen pandemi ve artan maliyetler gibi nedenlerden etkilendi.

32 BİN 466 METREKARESİ YEŞİL ALAN

2020 Yılında yapımına başlanan, Toplamda 136 bin 200 metrekare inşaat alanına sahip olan millet bahçesinin büyük bir bölümü yeşil alandan oluşacağı planlanmıştı. Planlanan şekle göre; 32 bin 466 metrekaresi yeşil alan, 230 metrekaresi millet kıraathanesi, 15 bin 966 adet ağaç dikimi, yürüyüş yolları, araç park yerleri ve sosyal donatı alanlarına sahip.

2020’DE BAŞLANMIŞTI

30 Ekim 2019 tarihinde ikisi Gaziantep’ten olmak üzere 20 firmanın katıldığı Millet Bahçesi İhalesi’ni 72 milyon TL bedel ile Ali Acar İnşaat üstlenmişti. 10 Ocak 2020 tarihinde imzalanan sözleşmenin ardından yer teslimi yapılmış, yüklenici firma 7 Şubat 2020 tarihinde çalışmalara başlamıştı. Projede çalışmalar devam ederken, Gaziantep Valiliği alanına yapılması beklenen Cuma Camii İnşaatı iptal edilerek, Millet Bahçesi içerisine 2 bin kişilik bir cami yapılması ise kararlaştırılmıştı.

BİR DARBE DE DEPREMDEN GELDİ

İnşaat maliyetlerindeki artış, enflasyon, teknik aksaklıklar, pandemi derken 2021’de tamamlanması beklenen proje bu süreci erteleme ile eritmişti. Girdiğimiz 2023 yılı ile hız kazanmaya başlayan Millet Bahçesi Projesi’ne de bir darbe de 6 Şubat’ta merkez üssü Kahramanmaraş olan 2023 depremlerinden geldi. Gaziantep’te dahil olmak üzere 11 ilin etkilendiği depremlerin ardından proje de sekteye uğradı.

MAYIS’TA BİTMESİ PLANLANIYORDU!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, 2021 yılı Ekim ayında yaptığı açıklamada, “15 Temmuz Demokrasi Meydanımız, Valiliğimizin bulunduğu alan ile millet bahçesinin bulunduğu alanı birleştiriyoruz. Şu anda bu projemizde bitme aşamasında. Büyükşehir belediyemizin karşısında bulunan açık otopark kısmında ise alt kısmına otopark yapacağız ve üst kısmına da çok güzel bir kütüphane yapacağız. Dolayısıyla millet bahçesi devam edip dere kenarından valilik binasını da içine alacak şekilde büyüyecek. Yıl sonuna yaklaştık zaten amacımız inşallah aksilik olmazsa en geç gelecek yıl Mayıs gibi bitirmek ve halkımızın kullanımına sunmak” demişti. 

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.