KIZILASLAN’A YAPILAN İTİBAR SUİKASTİ SONUÇ ALAMADI

Gaziantep basın camiasının duayen gazetecileri arasında yer alan Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

Haber Giriş Tarihi: 14.06.2023 17:57
Haber Güncellenme Tarihi: 14.06.2023 17:57
Kaynak: Haber Merkezi
dogushaberajansi.com
KIZILASLAN’A YAPILAN İTİBAR SUİKASTİ SONUÇ ALAMADI

Gaziantep basın camiasının duayen gazetecileri arasında yer alan Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Basın Yayın Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkan Yardımcılığı gibi önemli görevlerde yer alarak basına öncülük eden Orhan Kızılaslan’a karşı yapılan itibar suikastı adli engele takıldı.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Basın Yayın Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı olarak basın sektörünün sıkıntılarını çözme noktasında çalışan Orhan Kızılaslan, yerel bir gazetede çıkan yalan bir haberle yıpratılmak istenmişti. Kızılaslan, hakkında çıkan yalan haberlere ilişkin adli mercilere başvurdu.

İlgili haber ve ilgili kişiler hakkında yasal yolla adalet aramak için Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuran Kızılaslan, yerel gazetede yapılan yalan habere karşı mağduriyetini ispatlayarak haklı bulundu. Durumun üzerine adli merciler hemen harekete geçti ve o gazete, gazetenin internet sitesi üzerinden yayınladığı habere erişim engeli ve içerik kaldırılması kararı getirdi.

“5651 Sayılı İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN gereği Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen kararla erişimin engellenmesi ve içeriğin kaldırılmasına karar verildi.

Başvuranın başvuru dilekçesi, dosya içinde örneği bulunan bahse konu paylaşım içeriği ve tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde; 5651 S.K. 9.maddesinde " (Değişik: 6/2/2014-6518/93 md.)(1)

İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden gerçek ve tüzel kişiler ile kurum ve kuruluşlar, içerik sağlayıcısına, buna ulaşamaması hâlinde yer sağlayıcısına başvurarak uyarı yöntemi ile içeriğin yayından çıkarılmasını isteyebileceği gibi doğrudan sulh ceza hâkimine başvurarak içeriğe erişimin engellenmesini de isteyebilir. "hükmü mevcut olması itibariyle;

https://www.gaziantepgunes.com/haber/15272797/destici-nasil-kandirildi

Belirtilen url adresinde çıkan haber içeriğinin kaynaksız soyut iddialardan ibaret olduğu, gerçekliğine ilişkin objektif değerlendirme yapabilecek durumda olmadığı, haber içeriğinde maksadını aşan ve kişilik haklarını ihlal edecek ibarelere ve haber içeriği ile alakasız ifadelere yer verilmek suretiyle talepte bulunanın kişilik haklarının ihlal edildiği anlaşılmakla 5651 S.K. 9.Maddesi kapsamında erişimin engellenmesi ve içeriğin yayından kaldırılması yönündeki talebin usul ve yasalara uygun olduğu kanaatine varılarak aşağıdaki şekilde karar vermek gerekmiştir hükmüyle talep kabul edilerek erişimin engellenmesine ve içeriğin kaldırılmasına karar verilmiştir. ”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.