Kamuya olan borç yapılandırılması tarihi belirlendi

Yapılandırma kapsamında, kamu kurum ve kuruşlarına ait kesinleşmiş hale gelen borçların yapılandırma tarihi açıklandı.

Haber Giriş Tarihi: 15.06.2023 14:15
Haber Güncellenme Tarihi: 15.06.2023 14:15
Kaynak: Bülten
dogushaberajansi.com
Kamuya olan borç yapılandırılması tarihi belirlendi

7440 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun çerçevesinde kamuya olan borç yapılandırma başvuruları 3 Temmuz’da sona eriyor. Yapılandırma kapsamında, kamu kurum ve kuruşlarına ait kesinleşmiş hale gelen vergi borçları ve sosyal güvenlik müdürlüklerine ait kesinleşmiş borçlar uzun vadeli taksitlendirilebiliyor.

Yapılandırmanın çok önemli bir avantaj olduğunu belirten Mali Müşavir Fatma Sönmez, “3 Temmuz tarihi başvuru için son tarih. Borcu olan işletme ve şahıslar için son derece önemi bir fırsat. Son günlerde yaşanabilecek teknik aksaklıklar göz önüne alınarak bir an önce başvurular yapılmalı” hatırlatmasında bulundu.

Bu yapılandırmanın son yıllarda yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle ödemelerde zorluk yaşayan işletmelere can suyu olacağını belirten Sönmez şunları söyledi: “7440 sayılı kanun ile yürürlüğe girmiş olan yapılandırma ile uzun taksitler halinde ödeme seçenekleri sunuluyor. Peşin ödeme seçeneğiyle de indirimlerden yararlanmak mümkün.”

Kamuya olan borçların faizi siliniyor ve taksit imkanı sağlanıyor

İşletmeler, Kamu kurum ve kuruşlarına ait kesinleşmiş hale gelen vergi borçları ve sosyal güvenlik müdürlüklerine ait kesinleşmiş borçlar için yapılandırma başvurusunda bulunabiliyor. Öte yandan matrah artırımı başvurusu için de son fırsat olacağını ifade eden Sönmez, “İşletmelerin bu kanunun avantajlarından faydalanmak için belirtilen süre içinde başvuruda bulunması önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

Son başvuru 3 Temmuz, ilk taksit ödemesi 31 Temmuz

Başvuru sürecinin devam ettiğini vurgulayan Mali Müşavir Fatma Sönmez, Yapılandırma başvurularının 3 Temmuz’da sona ereceğini, ilk taksit ödemesinin de 31 Temmuz’da yapılacağını söyledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.