Hasta bakımlarına devlet desteği! 7 bin 608 TL ödenecek…

Gaziantep ilinde ve diğer illerde bakıma ihtiyaç duyan ihtiyaç sahibi hastalar için devlet yetkililerinden yeni açıklamalar geldi. Açıklanan maaş zammı oranının ardından engelli bakım aylığında da güncellemeye gidileceğini belirten yetkililer ayrıntıları paylaştı.

Haber Giriş Tarihi: 26.01.2024 21:56
Haber Güncellenme Tarihi: 26.01.2024 21:56
Kaynak: Haber Merkezi
Hasta bakımlarına devlet desteği! 7 bin 608 TL ödenecek…

Sosyal bir devlet olmanın sorumluluklarını üstlenen devlet kurumları arasında yer alan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni yıla girilmesi ile birlikte yardım modellerinde güncellemeye gitti. 2023 yılının ikinci dönemi için Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hesaplanan 6 aylık enflasyon ve verilen ek kararlar neticesinde kesinleşen maaş zamları doğrultusunda sosyal desteklerin de artırılacağını belirten yetkililer, ayrıntıları paylaştı.

Milyonlarca vatandaşa onlarca yardım modeli doğrultusunda destek veren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni yılda da söz konusu desteklerin devam edeceğini belirtti. Bu kapsamda her ay hesaplara aktarılan düzenli yardım modellerinden olan evde bakım aylığı için de yeni hesapları ortaya koyan bakanlık, ayrıntıları paylaştı.

EVDE BAKIM AYLIĞI ZAMLANDI

Senenin ilk ve ikinci yarısı için ayrı ayrı hesaplanan enflasyon verileri, maaşlara direkt olarak etki etmektedir. Bu kapsamda son olarak 3 Ocak tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmış olan 6 aylık enflasyon doğrultusunda memur maaşları yükseltilmiştir. Memur maaşlarının yükselmesine bağlı olarak sosyal yardımlarda da güncellemeye giden bakanlık, evde bakım maaşı için yapılan yeni hesabı ortaya koymuştur.

Yetkililerin verdikleri yüzde 49,25’lik memur maaşı zammı kararına bağlı olarak evde bakım maaşı da artırıldı. Buna göre hak sahipleri Temmuz 2024tarihine kadar 5 bin 98 TL yerine 7 bin 608 TL maaş alacaklar.
EVDE BAKIM MAAŞI ÖDEMELERİNDEN KİMLER, NASIL FAYDALANABİLİR?

Evde bakım maaşı, kendi ihtiyaçlarını karşılayacak fiziki ve maddi yeterlilikte olmayan kişiler için ödenir. Bu yardımdan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibinin sağlık durumunu ortaya koyan bir rapora sahip olması gerekir.

Sağlık raporunda ‘engelli’ ibaresi bulunan ihtiyaç sahipleri için evde bakım maaşı başvurusu oluşturulabilir. Yardım için Aile ve Sosyal Hizmetler İl/ İlçe Müdürlüklerine veyahut da var ise Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen müracaat edilmesi gerekilir.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.