Harç, trafik, MTV borcu olanlar dikkat!

Kamu alacakları için gecikme zammı oranı ve tecil faizi oranlarında önemli değişiklikler yapıldı. Cumhurbaşkanı tarafından alınan kararlar ve Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı. 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 51. maddesinde yer alan gecikme zammı oranı %4,5'e yükseltilirken, tecil faizi oranı da %48'e çıkartıldı. Öte yandan, kanuni faiz oranı da yıllık %24 olarak belirlendi.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2024 11:30
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 11:30
Kaynak: Haber Merkezi
Harç, trafik, MTV borcu olanlar dikkat!

Bu değişikliklerle birlikte, bugünden itibaren yapılan müracaatlara dayanılarak tecil edilen amme alacaklarına %48 tecil faizi uygulanacak. Tebliğin yayım tarihinden önce yapılan müracaatlara dayanılarak tecil edilen veya tecil şartlarına uygun ödenmekte olan amme alacakları ise eski tecil faizi oranı üzerinden işlem görmeye devam edecek.

Bu durumda harç, trafik ve MTV borcu olan bireylerin ödemelerini planlarken bu yeni düzenlemeleri dikkate almaları ve gecikme zammı ile tecil faizi oranlarını göz önünde bulundurmaları önemli olacaktır.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.