Gönüllülük Yeşil Kitap İstişare Çalıştayı Gaziantep'te yapıldı

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) katılımıyla gerçekleşen Yeşil Kitap Çalıştayı, Gaziantep'te Tuğcan Hotel'de düzenlendi. Çalıştay, Türkiye'de gönüllülüğün güçlendirilmesi amacını taşıyan UNDP yürütücülüğündeki Sivil Katılım Projesi'nin bir parçası olarak icra edildi. Tuğcan Hotel'de gerçekleşen toplantıya Gaziantep Vali Yardımcısı İlker Eker ve çok sayıda dernek yöneticisi katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2024 16:11
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2024 16:11
Kaynak: Haber Merkezi
Gönüllülük Yeşil Kitap İstişare Çalıştayı Gaziantep'te yapıldı

Çalıştay,  İçişleri Bakanlığı ve Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından koordine edildi. Gaziantep'te düzenlenen çalıştaya İçişleri Bakanlığı Sivil Toplum İlişkileri Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler ve Bilgi İşlem Daire Başkanı Fahrettin Kaya, İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Fatih Ayhan ve çok sayıda davetli katıldı. Gaziantep'teki derneklerin büyük ilgi gösterdiği çalıştayda önemli konular ele alında. 


Toplantıda, Türkiye'de gönüllülük alanına yönelik yasal çerçeve önerilerinin geliştirilmesi ve sivil toplum alanındaki güncel ihtiyaçların tespiti gibi konular tartışıldı. Yeşil Kitap'ta yer alan önerilerin, Türkiye'de gönüllülüğü daha etkin ve verimli bir hale getirmek üzere yapılacak “Beyaz Kitap” için bir çerçeve oluşturması bekleniyor. UNDP Proje Yöneticisi ve Baş Teknik Danışmanı Neslihan Cankara, çalıştayda yaptığı konuşmada, Yeşil Kitap sürecinden sonra hazırlanacak olan Beyaz Kitap ile ilgili önemli bilgiler verdi. Cankara, Yeşil Kitap aşamasında olan çalışmalarda toplanan öneriler, politika ve yasal düzenlemeler açısından değerlendirileceğini, gönüllülük alanındaki sorunları çözmek için yeni yollar açacağını ifade etti. Cankara, "Yeşil Kitap, gönüllülük alanını iyileştirecek yasal düzenlemeler ve politika seçeneklerini oluşturma çabasının bir parçası. Buradaki görüşler, Beyaz Kitap metnine dönüşerek bakanlıklar ve diğer kamu idarelerinin yanı sıra sivil toplumun katkılarıyla nihai şeklini alacak" dedi. " şeklinde konuştu.


Sivil Toplum Stratejileri ve Eğitim Daire Başkanı Fahrettin Kaya, çalıştayda Türkiye'de sivil toplumun tarihsel gelişimine ışık tuttu. Kaya, Selçuklulardan başlayarak Osmanlı'daki vakıf ve ahilik sistemleri üzerinden günümüz sivil toplum hareketlerine kadar uzanan bir kronoloji sundu. Türkiye'de sivil toplumun köklerinin, toplumsal dayanışma ve yardımlaşma üzerine kurulu olduğunu vurguladı. Sivil Toplum Stratejileri ve Eğitim Daire Başkanı Fahrettin Kaya 2003 yılında yapılan düzenlemelerle sivil toplum hareketlerinin İçişleri Bakanlığı'na bağlı olarak daha bağımsız bir yapıya kavuşturulduğunu belirten Kaya, 2018 yılında ise bu yapının daha da genişletilerek Türkiye genelinde sivil toplumla ilişkilerin güçlendirildiğini açıkladı. Kaya, "Türkiye, dünya çapında insani yardım sağlayan en büyük ülkelerden biri. Bu, bizim tarihsel sorumluluğumuz ve misyonumuz," dedi.


 

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.