Gaziantep'te sedef işçiliği (sedefkarlık) zanaatının gelişimi için büyük adım

İstanbul Anadolu Yakası Gaziantepliler Derneği ve Yemenia Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi'nin ortaklaşa yürüttüğü projelere bir yenisi daha ekleniyor.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2024 12:38
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 12:44
Kaynak: Haber Merkezi
Gaziantep'te sedef işçiliği (sedefkarlık) zanaatının gelişimi için büyük adım

İstanbul Anadolu Yakası Gaziantepliler Derneği ve Yemenia Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi'nin ortaklaşa yürüttüğü projelere bir yenisi daha ekleniyor. İstanbul Anadolu Yakası Gaziantepliler Derneği  Başkanı Nedim Atila, Dernek genel sekreteri Nevin Altınbaş ve Proje genel koordinatörü İlknur Ünal, Uluslararası Gazeteciler Cemiyeti Gaziantep Temsilcisi Aslı Emektar'ı ziyaret ederek proje hakkında bilgi verdiler. 

YEMENİDEN SONRA SEDEF İŞÇİLİĞİ
Şu ana kadar Gaziantep kültürünü, sanatını ve gelenek göreneklerinin tanıtımında öncülük eden İstanbul Anadolu Yakası Gaziantepliler Derneği ve Yemenia Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, 3. projelerini yine Gaziantep'te sedef işçiliği alanında yapacaklar. Tarihi bir meslek olan sedef işçiliği konusunda Haziran ayı içerisinde Yemenia Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinden gelecek olan 3 eğitmen burada eğitim aldıktan sonra Ankara’da bulunan Yemenia Kadın Kooperatifi Atölyesi’nde sedef işçiliği konusunda eğitim verecekler. 

HEDEF KADIN İSTİHDAMINI ARTIRMAK
İstanbul Anadolu Yakası Gaziantepliler Derneği ve Yemenia Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi'nin organize ettiği proje hakkında bilgi veren İstanbul Anadolu Yakası Gaziantepliler Derneği  Başkanı Nedim Atila, "Proje Ortakları olan Yemenia Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile yürüttüğü kadın istihdamını destekleme projesi kapsamında; 2023 yılı Şubat ve Mart aylarında, Türk vatandaşı ve mülteci kadınlardan oluşmak üzere toplam 35 kadına 6 haftalık bir yemenicilik eğitimi verdi. Bu eğitimlere 2024 yılında da devam ediyorlar. Şimdi 3. pojemiz olan sedef işçiliği konusunda da Kooperatif Atölyesi’nde 10 kadınımız eğitim alarak tüm kadınlarımızın istihdamına öncülük edeceğiz.  Bu gruptan zanaata devam etmeye istekli olan kadınlar, Kooperatif Atölyesinde usta-çırak ilişkisi içinde çalışmaya devam edecekler. Kooperatif halihazırda e-ticaretle ürünlerini pazarlama bakımından, Hepsiburada, Trendyol, PttAVM ve Turkishsouq’da yer alıyor ve amazon ve etsy gibi uluslararası e-ticaret platformlarında satış için ise çalışmalarını devam ettirmektedir " dedi. 

GAZİANTEPLİLER DERNEĞİ'NDEN BÜYÜK ADIM
2005 yılında kurulan ve o günden buyana Türkiye ve dünya çapında Gaziantep kültürünün, gelenek ve göreneklerinin, bölgesel değerlerinin, sanatının, tarihinin, doğasının folklörünün, yeştirdiği insanların, sanayisinin, ticaretinin ve tüm toplumsal değerlerinin tanıtımı, geliştirilmesi, korunması ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla kurulan dernek bu amaçlarıyla paralel olarak, bu yeni proje ile Gaziantep kültürünün önemli bir değeri olan sedef işçiliğini de unutturmamak için proje hazırladı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.