Gaziantep’te depremden etkilenen karı-koca, el emeği ürünleriyle hayata tutunuyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerden zarar gören Nazife-Salih Çelik çifti, dikiş kursunda ürettiklerini satarak geçimini sağlıyorlar

Haber Giriş Tarihi: 23.12.2023 11:22
Haber Güncellenme Tarihi: 23.12.2023 11:22
Kaynak: İHA
Gaziantep’te depremden etkilenen karı-koca, el emeği ürünleriyle hayata tutunuyor

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden zarar gören ve psikolojik olarak yıpranan Nazife-Salih Çelik çifti, kendi yaptıkları el emeği ürünleri satarak hayata tutunuyorlar. Kahramanmaraş’ta yaşanan depremler sonucu evleri hasar gören ve maddi sıkıntılar yaşayan Nazife Kılıç, Şahinbey Belediyesi tarafından açılan dikiş kursuna katılarak el emeği göz nuru eşyalar yapmaya başladı. Çelik’in diktiği el emeği ürünleri ise eşi Salih Çelik köy ve ilçelerde pazarlayarak aile bütçesine katkıda bulunuyor. Kendi el emeği ürünlerini satarak gelir elde ettiklerini belirten Nazife Çelik, “Şahinbey Belediyesi’nin bize sunduğu dikiş kursunda ürettiğim eşyaları satarak gelir elde ediyor ve tüm borçlarımızı ödüyoruz. Böylece ailemizi geçindiriyoruz” diye konuştu.

Eşinin işsiz kalması nedeniyle tek gelir kaynaklarının dikiş kursu olduğunu söyleyen Nazife Çelik, başka bir işleri olmadığı için şalvar ve pijama gibi ürünlere yoğunlaştığını anlattı. “Dikiş kursu ile pandemi döneminde tanıştım. Önceden küçük küçük dikişler yapıyordum ve kendimi geliştirdim. İlk başta çocuklarıma dikiyordum sonra eşim işten atıldı. Eşim işten atılınca bana sen ürünleri dik ben satayım dedi. Deprem oldu, deprem sürecinde hocamız tesiste olduğunu söyledi. Biz de hocamıza eşim satışa çıkıyor, dikmem gereken kumaşlar var, gelebilir miyiz dedik. Hocamız bize tesisin kapılarının açık olduğunu söyledi. Depremin ilk günlerinde eşim satışa çıkamadı, bizim başka gelirimiz olmadığı için şalvar ve pijama dikmeye devam ettim” dedi.

GÜNDE 15 TANE DİKİYOR VE HEPSİ TÜKENİYOR

Dikiş kursunda ürettiği eşyalar sayesinde tüm borçlarını kapattığını ifade eden Çelik, “Kursta görevli hocamız bize yardımcı olacağını söyledi. Ben diktikçe eşim köylere ve ilçelere giderek sattı. O zamanlar çocuğum da hasta idi, paraya ihtiyacımız vardı. Dikiş ile gelirimizi sağladık. Eskiden kumaşlarımız ucuzdu, 100 TL’ye satıyorduk. Şimdi 200 TL’ye çıkardık. Günde ortalama 15 tane dikiyorum ve hepsi tükeniyor. Biz kredi almıştık, dikiş kursunda ürettiğim eşyalar sayesinde tüm borçlarımızı kapattık ve ailemizi geçindiriyoruz” şeklinde konuştu.

Depremde yaşadığı korku ve stresi dikiş kursunda unuttuğunu söyleyen Çelik, “Depremde çok korktuk ve buradaki hocalarımız sayesinde ben ve diğer kadınlar depremin stresini burada attık. Burada herkes birbirine destek oluyor ve dikiş yaparak stresimizden uzaklaşıyoruz. Tüm arkadaşlarıma tavsiye ettim. Buraya gelmenin bizi motive ettiğini, tüm sıkıntılarımızdan kurtulduğumuzu ve eve mutlu döndüğümüzü anlatıyorum” dedi.

EŞİYLE EL ELE VERİP KAZANÇ SAĞLIYORLAR

Eşiyle el ele verip kazanç sağladıklarını dile getiren Salih Çelik ise “Eşimle el ele verdik. Eşimin kursta diktiği şalvar, etek ve çeşitli giyim ürünlerini köy ve ilçelerde satıyorum. Böylece evimizin geçimini sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.