Gaziantep'te bulunan O kuşa, "Dokunan bir yıl sıkıntı çekmez" iddiası

Zaman zaman Türkiye'nin değişik bölgelerinde görülen ve dokunan kişinin bir yıl boyunca sıkıntı çekmeyeceği iddia edilen Ebabil kuşu bu kez Gaziantep'te görüldü.

Haber Giriş Tarihi: 05.06.2024 14:23
Haber Güncellenme Tarihi: 05.06.2024 14:23
Kaynak: Haber Merkezi
Gaziantep'te bulunan O kuşa, "Dokunan bir yıl sıkıntı çekmez" iddiası

Zaman zaman Türkiye'nin değişik bölgelerinde görülen ve dokunan kişinin bir yıl boyunca sıkıntı çekmeyeceği iddia edilen Ebabil kuşu bu kez Gaziantep'te görüldü. Hatice Şahin evinin balkonunda yakaladığı Ebabil kuşuna sımsıkı sarıldı. 


Hatice Şahin gözü gibi baktığı Ebabil Kuşu'nu Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanlığına ve hayvanat bahçesine götürerek tedavi edilmesini sağladı. Hatice Şahin, "Bir baktım hiç görmediğim farklı bir kuş. Onu alarak hayata tutunmasını sağladım. Yaralı olduğunu düşünerek hayvanat bahçesine getirdim. Ebabil kuşu olduğunu öğrenince de çok mutlu oldum" dedi. 


Ebabil Kuşu Kuran-ı Kerim'de adından söz edilen ender kuşlardan birisi. Ebabil kuşu Kuran-i Kerim'de adından söz edilen ender kuşlardan bir tanesi. 570 yılında Yemen Valisi Ebrehe Kabe'yi yıkmak için fil ordusu ile Kabe'ye hareket eder. Kabe'nin girişinde Ebabil kuşlarından oluşan sürü gagaları ile taşıdıkları taşları fil sürüsünün üzerine bırakır. Ebrehe'nin fil ordusu atılan taşlarla yenik düşer. 


Ebabil kuşları diğer kuşlardan farklı olarak tüm ömürlerini uçarak geçiriyorlar. Sadece üremek için yere konuyorlar ve bir daha havalanmıyorlar. Kendilerine has kanat yapısı uçarken aynı zamanda uyumalarını sağlıyor. Tüm canlı türlerinden kaçtıkları için nadir görülürler. Halk arasında Ebabil kuşu görenlerin o yıl hiçbir sıkıntı yaşamayacaklarına inanılır.
 

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.