Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’nde “Astım” konferansı gerçekleştirildi

7 Mayıs Dünya Astım Günü nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Birimi tarafından Astım ve Kronik Hastalıklarda Fonksiyonel Tıp Yaklaşımları konusunda konferans düzenlendi. Konferansa Gaziantep’te aile sağlığı merkezlerinde ve kamu hastanelerinde görev yapan aile hekimleri, Gaziantep Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı’nda görev yapan hekimler, aile sağlığı çalışanları, ilçe sağlık müdürlüklerinde görev yapan hekimler, hemşireler, diyetisyenler ve İl Sağlık Müdürlüğü’nde görev yapan sağlık çalışanları katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 08.05.2024 22:37
Haber Güncellenme Tarihi: 08.05.2024 22:37
Kaynak: Haber Merkezi
Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’nde “Astım” konferansı gerçekleştirildi

Astım hastalığının görülme sıklığına, belirtilerine, astım hastalığının kontrolüne değinildi
Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Doç.Dr.Mikail Özdemir tarafından yapılan açılış konuşmasında astım hastalığının görülme sıklığına, belirtilerine, astım hastalığında kontrolün nasıl sağlanacağına, toplumdaki bilgi eksikliği sebebi ile tanısının geciktiğine bu sebeple farkındalık eğitimlerinin çok önemli olduğuna değindi. Ayrıca kronik hastalıkların getirdiği ekonomik yükün çok fazla olduğunu ve yaşam tarzı değişikliği ile önlenebileceğinden bahsedildi.

Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Birim Sorumlusu Uzm. Dyt. Merve Eyinacar’ın ‘‘Bulaşıcı Olmayan Hastalıklarda Mevcut Durum ve Birinci Basamak Sağlık Kurumlarında Yapılan Çalışmalar’’ konulu sunumu ile başlayan konferansta Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından astım ve kronik hastalıkların önlenmesi ve yapılan farkındalık çalışmaları konusunda bilgilendirme yapıldı.
Dünya Astım Günü’nün bu yılki temasının Astımda Eğitim Güç Verir: Bilgi Anahtardır olarak belirlendiği, bu kapsamda sağlık çalışanlarının ve hastaların eğitilmesinin çok önemli olduğunu bildirildi. Kronik hastalıkların takip ve taramalarının aile hekimleri tarafından sistematik bir şekilde yapılabilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen web tabanlı bir uygulama olan Hastalık Yönetim Platformu konusuna değinerek, birinci basamakta hastaların erken tanısı ve hasta olanların izlenmesi ile kronik hastalıkların neden olduğu engelliliğin ve iş gücü kaybının önüne geçilebileceği anlatıldı.

Astımda doğru ilaç kullanımı ve doğru nefes alma teknikleri hastalara büyük faydalar sağlamaktadır
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hatice Belgin İkidağ ise ‘‘Astım Hastalığı ve Nefes Terapileri’’ konulu gerçekleştirmiş olduğu sunumlarında, astım hastalığının belirtilerinden, tedavi yöntemlerinden ve astım hastalarında doğru inhaler ilaç kullanımının öneminden bahsetti. Özellikle dış ortam etkenlerinden korunarak ve doğru ilaç kullanarak astım hastalığının kontrolünün sağlanabileceğinden, bununla birlikte doğru nefes alma tekniklerinin hem astım hem de kronik hastalığı olan hastaların tedavilerine büyük katkılar sağlanacağını belirtti. Dr. İkidağ, sunum sonrasında doğru nefes alma tekniklerini katılımcılar ile uygulamalı olarak gerçekleştirdi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.