Gaziantep “GAZİ” ünvanını hakkıyla, layıkıyla kazandı

Uluslararası Gazeteciler Cemiyeti Gaziantep Temsilcisi Aslı Emektar, 8 Şubat Gaziantep’e Gazilik ünvanının verilişinin 103. Yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajında bu tarihi günün önemine değindi. 

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2024 19:21
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2024 19:21
Kaynak: Haber Merkezi
Gaziantep “GAZİ” ünvanını hakkıyla, layıkıyla kazandı

Antep’e 8 Şubat 1921 tarihinde Yüce Meclisimiz tarafından oy birliğiyle alınan kararla ’Gazi’ unvanı tevcih edildi. 
Bu önemli ve tarihi gün nedeniyle Uluslararası Gazeteciler Cemiyeti Gaziantep Temsilcisi Aslı Emektar yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi;  “Bugün; Şehadet şerbetini içen, cesaret, fedakarlık ve kahramanlık timsali bir neslin Gazilik unvanıyla onurlandırılışının, bir başka deyişle şehrin nüfusunun dörtte birini şehit verdikten sonra tarihte ilk defa adının önüne “Gazi” unvanı eklenişinin 103. yılıdır.  
Bugün; İnancıyla, azmiyle, cesaretiyle hürriyet ve istikbalimize sahip çıkan Şahinbeyleri, Şehitkâmilleri, Karayılanları ve isimsiz nice yiğit kahramanlarıyla işgal kuvvetleri karşısında destanlar yazan Anteplilerin amansız düşman işgaline karşı inançla dimdik ayakta durdukları bir dönemin yıl dönümüdür.
Bu eşi ve benzeri olmayan mücadelenin sonucunda Antep’e ‘Gazi’lik unvanı verilmiş ve bunun üzerinden 103  yıl geçmiştir. Bu nedenledir ki, bir başka Gazi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bu tek Türk şehri hiçbir yerden maddi yardım görmeksizin kendi kahramanlığıyla kendini kurtardı ve Gazi unvanını hakkıyla, layıkıyla kazandı’ sözlerine mazhar olmuştur.
Bu vesile ile, bu onur günümüzde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatan ve milletin bekası uğruna toprağa düşen aziz şehitlerimizi rahmetle, muhterem gazilerimizi minnetle anıyor Antep’e Gazi unvanı tevcihinin yıldönümünü emsalsiz bir gururla kutlamanın onurunu tüm Gazianteplilerle paylaşıyorum ve Gazilik ünvanının 103. Yıldönümünü büyük bir gurur ve şerefle kutluyorum” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.