GAÜN İlahiyat Fakültesi'nde dünya Arapça günü coşkusu

18 Aralık Dünya Arapça Günü, Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde özel bir programla kutlandı.

Haber Giriş Tarihi: 27.12.2023 12:07
Haber Güncellenme Tarihi: 27.12.2023 12:07
Kaynak: Haber Merkezi
GAÜN İlahiyat Fakültesi'nde dünya Arapça günü coşkusu

ARAPÇA'NIN DERİNLİĞİ VE KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİNE VURGU YAPILDI

GAÜN İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Murtaza Çavuş, Arapça'nın tarihsel derinliği, kültürel zenginliği ve uluslararası alandaki etkisi üzerine önemli açıklamalarda bulundu. Çavuş, Birleşmiş Milletler tarafından 6. resmi dil olarak kabul edilen Arapça'nın, 18 Aralık'ta Dünya Arapça Günü olarak kutlandığını belirtti. Ayrıca, Arapça'nın 422 milyon insan tarafından konuşulan ve 1 milyardan fazla Müslümanın kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim'i anlamak için önemli bir dil olduğuna vurgu yaptı.

ARAPÇA VE TÜRKÇE: KÜLTÜRSEL BİR MİRASIN İZİNDE

Dr. Öğr. Üyesi Çavuş, Türkçede kullanılan birçok kelimenin Arapça kökenli olduğuna dikkat çekti. İki dil arasındaki etkileşimin, tarih boyunca ortak bir kültürel mirasın oluşmasına katkı sağladığını ifade etti. "Arapça ve Türkçe, sadece dillerin değil, aynı zamanda kültürlerin ve toplumların iç içe geçmiş bir geçmişe sahip olduğunu gösteriyor" dedi. Türkçe'de kullanılan kelimeler arasında azap, aziz, bereket, delil, gazi, cennet, cehennem, haram, hayrat gibi birçok kelimenin Arapça kökenli olduğunu belirten Çavuş, bu durumun dilin ötesinde kültürler arası bağları gösterdiğini vurguladı.

GAÜN ÖĞRENCİLERİNDEN RENKLİ SUNUMLAR

Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Murtaza Çavuş'un konuşmasının ardından GAÜN öğrencileri, Arapça videolar, şiirler ve metinlerle gerçekleştirdikleri sunumlarla etkinliğe katkı sağladılar. Öğrencilerin Arapça kültürünü ve dilini farklı yönleriyle tanıttığı sunumlar, katılımcılardan büyük ilgi gördü.

KÜLTÜRLER ARASI KÖPRÜ: ARAPÇA ÖĞRENMEYE YOĞUN İLGİ

Etkinlikte öne çıkan bir diğer nokta ise Arapça öğrenmeye olan ilginin artmasıydı. GAÜN öğrencileri, Arapça'nın kültürler arası bir köprü olduğunu düşünerek, dil öğrenmeye ve bu kültürle daha yakından tanışmaya motive oldular. Bu bağlamda, üniversitenin Arapça öğretimine yönelik çalışmalarının önemine vurgu yapıldı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.