GAGİAD’dan Kurumsal Karbon Ayak İzi açıklaması

GAGİAD 'Kurumsal Karbon Ayak İzi' konulu önemli açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 15.06.2023 13:58
Haber Güncellenme Tarihi: 15.06.2023 13:58
Kaynak: Bülten
dogushaberajansi.com
GAGİAD’dan Kurumsal Karbon Ayak İzi açıklaması

Daha yaşanabilir bir dünya ve daha yeşil bir Gaziantep sloganıyla çevre duyarlılığıyla dikkati çeken Gaziantep Genç İş İnsanları Derneği (GAGİAD), "Kurumsal Karbon Ayak İzi Nedir?" söyleyişiyle Metsims Sürdürülebilirlik Yöneticisi Orhan Atacan'ı Gaziantepli iş insanlarıyla buluşturdu.

GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Koçer, dernek binasında düzenlenen söyleşinin açılışında, dernek olarak değişen dünyadaki gelişmeleri hem üyelere hem de Gaziantep'e taşımaya, duyurmaya özen gösterdiklerini aktardı.Bu anlamda doğa konularında da daha hassas, pozitif ayrımcı yaklaşım sergilediklerini anlatan Koçer, bu anlamda öncü olmaya gayret ettiklerini belirtti.

Pandemi döneminden bu yana doğa ve çevre konularında çok sayıda organizasyon düzenlediklerini hatırlatan Koçer, "Çocuklarımıza daha güzel yarınlar, daha yaşanabilir şehirler bırakmamız için önceliğimiz çevreyi korumak. O yüzden bizde çevre duyarlılığını elden bırakmıyoruz." dedi.

Hem bireysel hem de kurumsal olarak herkesin doğal kaynakları olumsuz etkileyebilecek her adımda daha hassas olması gerektiğini belirten Koçer, şöyle konuştu:

"Her birimiz, konu çevre olduğunda hassas davranmanın ötesinde katı önlemler de almalıyız. Biz de işte tam da bu noktada, alınabilecek katı önlemlerin faydalarından konuşacağız. Bizler iş dünyasının temsilcileri olarak, yatırımlarımızda ve tesislerimizde gerek endüstriyel gerekse enerji alanında karbon ayak izimizi azaltmaya çalışıyor olmalıyız. Ancak bunları sadece üretim tesislerimizde değil bireyler olarak da gündelik hayatımızdaki bazı alışkanlıklarımızın da karbon ayak izlerinin olduğunu unutmamalıyız, ona göre hareket etmeliyiz. Dolayısıyla gündelik hayatımızdan tutun üretim tesislerimizdeki sürdürülebilir bir gelecek için karbon ayak izi hesaplamasının doğru ve bilir kişiler tarafından yapılarak mevcut tüm kaynaklarımızı geleceğe taşımalıyız."

Sürdürülebilirlik Yöneticisi Orhan Atacan ise 1800'lü yıllardan günümüze kadar dünyanın giderek ısındığını, bu yükselişin de sera etkisinin önemli bir unsur olduğunu vurguladı.

Söyleşi, soru-cevap bölümünün ardından, GAGİAD Başkanı Cihan Koçer’in GAGİAD Hatıra Ormanı’nda Orhan Atacan adına dikilen fidanların sertifikasını takdim etmesiyle sona erdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.