Fatih Kız Meslek Lisesi'nde yemekler okulda çıkıyor, kazanç nereye gidiyor?

Gaziantep'te günlük yemek çıkaran ve döner sermaye ile bu işi yürüten Fatih Kız Meslek Lisesi'nde ortaya atılan iddialar kafaları karıştırmaya devam ediyor. Okulun mutfağında Fatih Food diye bir şirketin yemek çıkardığı ve tüm kamu kurumlarına yemeğin verildiği iddia edilirken Fatih Food'un ve okulun adresinin aynı olması şaşkınlık yarattı.

Haber Giriş Tarihi: 14.12.2023 17:21
Haber Güncellenme Tarihi: 15.12.2023 06:32
Kaynak: Haber Merkezi
Fatih Kız Meslek Lisesi'nde yemekler okulda çıkıyor, kazanç nereye gidiyor?

MALİYE KAYDI BULUNUYOR MU?

Fatih Food'un maliyeye kayıtlı bir şirketi olup olmadığı merak edilirken çıkarılan yemeklerin ise okul adına değil, Fatih Food adına kurumlara verildiği ileri sürüldü. Fatih Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okul olmaktan çok ticarethane gibi yönetilildiği iddia edilirken Fatih Food yetkililerinin başka biryerde işyerinin olmadığı ve okulun mutfağı ile imkanlarını kullanarak para kazandıkları ileri sürülürken vergi verip vermediği ise tartışma konusu oldu.

OKULLA ŞİRKETİN ADRESİ AYNI

 Fatih Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin adresini kullanan ve buranın mutfağında hazırladığı yemekleri hem kamu kurumlarına, hemde özel şirket ve toplu yemek törenlerine veren Fatih Food sosyal medya hesaplarında da çalışanları ve okulun mutfağını kendi şirketleri gibi göstererek okulun imkanlarıyla düğün, davet ve mevlüt organizasyonlarına toplu yemek hazırlandığı reklamlarını yaparken devletin bir okulu ve kurumu olan Fatih Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde nasıl bir işleyiş olduğu merak ediliyor.

ÇALIŞANLARI KİM İŞE ALIYOR VE NEYE GÖRE ALIYORLAR?

Fatih Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde günlük 3 bin kişilik yemek çıkarma imkanı olmasına rağmen 8 bin kişilik yemek çıkarıldığı iddia edilirken, burada çalışanların öğrenciler, öğretmenler ve okul personelinin yanı sıra dışarıdan işe alınan elamanlar olduğu öğrenildi. Bu elamanların nasıl ve neye göre işe alındığı ve sigortalarının nerede gösterildiği merak ediliyor. Suriyeli aşçının dahi işe alındığı okulda, Fatih Food adına yemeklerin üretildiği ileri sürüldü.

FATİH FOOD'UN ÜRETİM BELGESİ VAR MI?

Vatandaşlar, Fatih Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin mutfağında üretilen yemekleri çıkaran firmanın Fatih Food adındaki bir firma olduğunu dile getirirken bu firmanın üretim belgesi olup olmadığını sordular. Bunun yanında okulun ve devletin döner sermayesinden üretilen yemeklerin özel şirketlere ve düğün, mevlüt ve toplu yemek isteyen müşterilene nasıl verildiği tartışma konusu olurken okul yönetiminin buna neden müsade ettiği merak ediliyor.

ÖZEL SİPARİŞLER NASIL SATILIYOR? PARALAR KİME KALIYOR?

Kendi reklamını sosyal medya hesaplarından yaparak özel sipariş alınabileceğini duyuran Fatih Food adındaki firma özel siparişleri kendi imkanlarıyla mı hazırlıyor, yoksa Fatih Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin döner sermayesinden alınan malzemelerle mi hazırlıyor merak edildi. Okulun işleyişini yakından takip eden vatandaşlar, özel hazırlanan siparişlerin paralarının nereye gittiğinin hesabını soruyorlar.

İŞTE CEVAP BEKLEYEN SORULAR?

1-Fatih Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mutfağında kaç kişilik yemek çıkarılıyor?

2-Okul ile Fatih Food arasındaki bağ nedir?

3-Okulun imkan sunduğu Fatih Food'un başka yerde işyeri var mı?

4-Kamu kurumu olan Fatih Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, özel şirketlere, düğün ve mevlüt organizasyonlarına yemek yapabilir mi?

5-Fatih Food neden kendi reklamını yapıyor, okulun ismi neden yok?

6-Özel siparişler, döner sermayeden alınan gıdalarla yapılıyorsa, kazanılan para kime kalıyor?

7-Öğrenci ve öğretmenlerin yanı sıra dışarıdan alınan çalışanlar hangi kritere göre işe alındı?

8-Çalışanların SGK'sı yatırılıyor mu?

9-Fatih Food'un reklamını yapması ve özel sipariş almasına okul yönetimi neden müsade ediyor.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.