31 Mart Seçimleri geride kalırken, Gaziantep'te büyük değişim oldu

Gaziantep’te 31 Mart Yerel Seçimleri, büyük değişimle sonuçlandı. Daha önce Gaziantep’te Büyükşehir Belediye Başkanlığı başta olmak üzere 9 belediyesi bulunan Cumhur İttifakı’nın belediye sayısı 2024 seçimleri ile 5’e düştü. CHP Şehitkamil, Nizip, Karkamış ve Yavuzeli, Yeniden Refah Partisi ise Oğuzeli Belediye seçimlerini kazandı…

Haber Giriş Tarihi: 01.04.2024 10:35
Haber Güncellenme Tarihi: 01.04.2024 10:35
Kaynak: Haber Merkezi
31 Mart Seçimleri geride kalırken, Gaziantep'te büyük değişim oldu

31 Mart Yerel Seçimleri ülke genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de büyük yankı uyandırdı. AK Parti’nin kalesi olan Gaziantep’te, seçim sonuçları Cumhur İttifakı’na adeta soğuk duş etkisi yarattı. Kentte katılımın düşük olduğu Gaziantep’te kesin olmayan seçim sonuçlarına göre, AK Parti ve Cumhur İttifakı, metropol ilçe Şehitkamil’inde bulunduğu Oğuzeli, Yavuzeli, Nizip ve Karkamış’ı kaybetti.

ŞAHİN KAZANDI AMA…

Gaziantep’te geç saatlere kadar süren Yerel Seçim sonuçlarına göre, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında ipi göğüsleyen isim Fatma Şahin oldu. sandıkların 2 bin 754’ünün açıldığı 591 bin 922 oyun sayıldığı kentte, Şahin’in oy oranı yüzde 37,36 oldu. Şahin, 211 bin 334 oy ile ilk gelen ve kesin olmayan seçim sonuçlarına göre GBB Başkanlığını kazanan isim olacak gibi. Şahin’i yüzde 29,64 oy oranı be 167 bin 623 oy ile CHP Adayı Muzaffer Ertürk ve yüzde 16,51 oy oranı ile YRP Adayı Şükrü Yılmaz takip etti. Şahin, 2019 Yerel Seçimlerinde en yakın rakibine yüzde 25 oranında fark atmıştı…

TAHMAZOĞLU SORUNSUZ

Türkiye’nin en büyük metropol ilçelerinden olan Şahinbey’de AK Parti Adayı Mehmet Tahmazoğlu, seçimlerde en rahat olan isim oldu. 21 ismin aday olduğu Şahinbey Belediye Başkanlığı seçimlerinde ipi göğüsleyen isim büyük farkla Mehmet Tahmazoğlu oldu. Kesin olmayan sonuçlara göre Tahmazoğlu, yüzde 54,93 oy oranı ile güven tazeledi. Tahmazoğlu’nu CHP Adayı Arkın Bereketoğlu ve YRP Adayı Mehmet Ös takip etti. Tahmazoğlu’nun 2019 seçimlerinde yüzde 60,25 olan oy oranı 5 puan azaldığı görüldü.

ŞEHİTKAMİL’DE YENİDEN YILMAZ DÖNEMİ

Gaziantep’te en büyük sürpriz Şehitkamil Belediye Seçimlerinde yaşandı. Üç dönemdir Şehitkamil Belediye Başkanlığı görevini yürüten ve 4’üncü kez AK Parti tarafından aday gösterilen Rıdvan Fadıloğlu, Şehitkamil Belediyesi Kurucu Başkanı Ahmet Yılmaz’ın oğlu Umut Yılmaz ile yarıştı. Yarışta kesin olmayan sonuçlara göre ipi göğüsleyen isim Yılmaz oldu. Yılmaz, Fadıloğlu’na büyük fark attı.

ALİ DOĞAN NİZİP’İ ALDI

31 Mart Yerel Seçimlerinde heyecan dorukta. Gaziantep’in en büyük ilçelerinden olan Nizip’te sürpriz bir sonuç yaşanıyor. CHP Nizip Belediye Başkan Adayı Ali Doğan, seçimlerde önde olan isim oldu. Kesin olmayan sonuçlara göre Ali Doğan yüzde 36,55 oy oranı ile seçimlerde ipi göğüsleyen isim oldu. Doğan’ı yüzde 32,50 ile Hacı Fevzi Akdoğan ve yüzde 21,34 ile YRP Adayı Mustafa Doktoroğlu takip etti.

OĞUZELİ’NDE SÜRPRİZ SONUÇ

Gaziantep’te Yerel Seçim sürüyor. Sayım işlemlerinin devam ettiği Oğuzeli İlçesi’nde Yeniden Refah Partisi sürprizi yaşanıyor. YRP Adayı Bekir Öztekin, MHP Adayı Mehmet Sait Kılıç ve CHP Adayı Mehmet Bozgeyik başta olmak üzere çok sayıda ismin yarıştığı Oğuzeli’nde seçimler adeta bıçak sırtı geçti. 2014 yılında Oğuzeli Belediye Başkanlığı seçimlerini kaybeden Bekir Öztekin, 10 yılın ardından yeniden aday olduğu Oğuzeli’nde yarışı önde götüren isim oldu.

KARKAMIŞ’TA CHP İLE DEVAM

Gaziantep’in Karkamış İlçesi’nde 2019 Yerel Seçimlerini CHP kazanmıştı. 2024 seçimlerinde MHP’ye bırakılan Karkamış’ta CHP Adayı Mustafa Güzel ve MHP Adayı Bülent Tiryaki yarışıyor. Kıran kırana geçen seçimde yarışı önde götüren isim CHP Adayı Mustafa Güzel oldu.

İSLAHİYE DEĞİŞMEDİ

Asrın Felaketi’nden ağır yara alan ilçeler arasında yer alan İslahiye İlçesi’nde seçim heyecanı sürüyor. AK Parti Adayı Kemal Vural, İYİ Parti Adayı Hacer Bülbül, CHP Adayı Okan Öztürk ve Yeniden Reafh Partisi Adayı Murat Mustafa Selimoğlu’nun yarıştığı İslahiye’de, seçimi önde götüren isim Vural oldu.

YAVUZELİ’NDE CHP SÜRPRİZİ

AK Parti’nin Kalesi olan ilçeler arasında yer alan Yavuzeli’nde büyük şok yaşanıyor. AK Parti Yavuzeli Belediye Başkan Adayı Kemal Sakaroğlu’nun önde götürdüğü seçimde CHP Adayı Bekir Sakar öne geçti.

NURDAĞI YILDIRIR DEDİ

Asrın Felaketi’nden büyük yara alan Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde oy verme işlemleri tamamlanmıştı. AK Parti Adayı Mehmet Yıldırır, Yeniden Refah Partisi Adayı Hasan Dilek, İYİ Parti Adayı İlhan Tek, CHP Adayı Mustafa Çetin, DEM Parti Adayı Müslüm Denizhan gibi isimlerin yarıştığı Nurdağı’nda adeta kıran kırana bir seçim yaşandı. Yıldırır ile Dilek arasında geçen seçimlerde önde olan taraf Yıldırır oldu.

ARABAN’DA ÖZDEMİR KAZANDI

31 Mart Yerel Seçimlerinde kesin olmayan sonuçlara göre seçimleri kazanan tarafn MHP Adayı Mehmet Özdemir oldu. 2019 yılında CHP’den Aday olan Hasan Doğru’ya seçim kaybeden Özdemir, 2024 yılında seçimleri kazanarak, Cumhur İttifakı’nın yüzünü gülderen Belediye Başkanlarından oldu.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.