2. Uluslararası Göç Çalışmaları Sempozyumu Gaziantep’te Başladı

GAÜN tarafından düzenlenen II. Uluslararası Göç Çalışmaları Sempozyumu, Gaziantep'te başladı.

Haber Giriş Tarihi: 14.12.2023 17:21
Haber Güncellenme Tarihi: 14.12.2023 17:21
Kaynak: Haber Merkezi
2. Uluslararası Göç Çalışmaları Sempozyumu Gaziantep’te Başladı

GAÜN tarafından düzenlenen II. Uluslararası Göç Çalışmaları Sempozyumu, Gaziantep'te başladı. Gaziantep Vali Yardımcısı Murat Akyüz, göç olgusunun dünya genelinde ve Türkiye'de önemli bir konu olduğunu belirterek, "Dünya var olduğundan beri yeryüzünde birçok göç hareketi meydana gelmiştir. Bu göçlerin bazıları ekonomik kaygılar neticesinde gerçekleşirken büyük çoğunluğu yaygınlaşan şiddet hareketleri, ülke içi siyasi çekişmeler ve anarşi hareketleri sebebiyle ortaya çıkmıştır." dedi.

150 Bildiri Sunulacak

GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat, üniversitenin göçle ilgili yaptığı çalışmalardan bahsederek, "Gaziantep Üniversitesi, göç alanında yaptıkları çalışmalarla ön plana çıkan ve çözümler sunan önemli kurumların başında gelmektedir." diye konuştu. Göç Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Zeynel Özlü ise sempozyumun önemine vurgu yaparak, "Göç, kültür, insan hakları ve toplumsal dönüşüm gibi konuların derinlemesine tartışılacağı ve 2 gün sürecek olan sempozyumda 150 bildiri sunulacak." açıklamasında bulundu.
Çok Sayıda İnsan Yerinden Yurdundan Oldu

Sempozyum kapsamında, Gazze'deki yaşanan dramaya da değinildi. Prof. Dr. Zeynel Özlü, "Dünya'nın gözü önünde İsrail yaşlı, kadın, çocuk demeden insanları katlediyor. Çok sayıda insan yerinden yurdundan oldu. Bu yaşananlar insanlık açısından utanç verici. Türkiye, orada yaşananlara engel olmak adına ve kendi geleceği açısından Gazze’de asker bulundurması gerektiğini düşünüyorum." şeklinde konuştu. Sempozyum, göç, kültür, insan hakları ve toplumsal dönüşüm gibi konularda 2 gün boyunca derinlemesine tartışmalara ev sahipliği yapacak.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.