100 Yıllık Destanın Müzikal Yolculuğu görkemli geçti

FAMİ Musiki ve Sanat Derneği Gaziantep Şubesi, tarihi bir konsere imza attı. Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 kişilik koro ile Türk Halk Müziği konseri Şehitkamil Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi 09 Aralık akşamı muhteşem bir atmosferde düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 12.12.2023 12:22
Haber Güncellenme Tarihi: 12.12.2023 12:22
Kaynak: Haber Merkezi
100 Yıllık Destanın Müzikal Yolculuğu görkemli geçti

Şefliğini TRT İstanbul Radyosu Ses Sanatçısı Nursaç Doğanışık'ın yaptığı FAMİ Musiki ve Sanat Derneği Türk Halk Müziği Gaziantep Korosu, Cumhuriyetin 100. Yılı için hazırladığı konserle türkü sevenlere çok özel bir akşam yaşattı. 
"100 Yıllık Destanın Müzikal Yolculuğu" adıyla düzenlenen konserde 1915 yılından 2023 yılına kadar yaşanan önemli olaylar adeta bir zaman tüneli şeklinde sunuldu. Müdürlüğünü Şenay Yılmaz'ın yaptığı koro 100. yıla özel olarak 100 kişiyle sahnede yer aldı. Koristlerin 100 yılı bölümleyecek şekilde dört grup halinde ve her grubun o dönemi yansıtan kostümlerle ve aksesuarlarla yer aldığı görüldü. Senaryo ve metnini Derneğin Yön.Kurulu Bşk. ve koronun da kurucusu olan hemşehrimiz İkrami Özturan'ın yazdığı konserde okunan türküler, şiirlerle, anektodlarla, tarihi karakterlerin öyküleriyle harmanlanmış şekilde icra edildi. Sunumda Kurtuluş savaşındaki komutan kostümüyle yer alan İkrami Özturan'a cumhuriyet sonrası modern Türk Kadınını temsil eden kıyafetle Jale Dedeoğlu eşlik etti.  Beş çocuğun da korist olarak sahnede yer aldığı konsere Gaziantep Halkının ilgisi büyüktü. Derby maç ve ildeki bir çok sanatsal etkinliğe rağmen halkımız Şehitkamil Kongre ve Kültür Merkezi büyük salonunu eksiksiz doldurdu. Gecenin sonunda konsere sponsor olan şirketlere ve şahıslara teşekkür belgeleri verildi.


 

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.