Pamuk, “Riskleri bertaraf etmeden dikkate alınmalı”

Gaziantep Zafer Partisi 28.dönem vekil adayı Mehmet Pamuk, yeni hükümet tarafından uluslararası yatırımcılara “değişim” mesajı verildiğinin fakat bu durumun

Haber Giriş Tarihi: 12.06.2023 13:52
Haber Güncellenme Tarihi: 12.06.2023 13:52
Kaynak: Haber Merkezi
dogushaberajansi.com
Pamuk, “Riskleri bertaraf etmeden dikkate alınmalı”

Gaziantep Zafer Partisi 28.dönem vekil adayı Mehmet Pamuk, yeni hükümet tarafından uluslararası yatırımcılara “değişim” mesajı verildiğinin fakat bu durumun ekonomiyi düzeltmeyeceği yönünde görüşlerini kaydetti. 

Türkiye ekonomisini yakından izleyen yabancı yatırım bankaları, Mehmet Şimşek’in göreve gelmesi sonrası öngörülerini, yayımladıkları raporlarla kamuoyunun bilgisine sunuyor.

Gaziantep Zafer Partisi 28.dönem vekil adayı Mehmet Pamuk, ekonomi raporlarında ön plana çıkan ABD’li Morgan Stanley’nin raporu olduğunu vurguladı.

“Negatif reel politika faiz oranı devam edecek”

Pamuk,“Bu rapora göre, Mehmet Şimşek’in göreve gelmesi, daha hızlı bir para birimi kaybı ve daha yüksek bir politika faizi anlamına geliyor. Bu kapsamda politika faizlerinin 22 Haziran’daki toplantıda  yüzde 20’ye, Ağustos toplantısında ise yüzde 25’e yükseltilmesi öngörülüyor. Bu artış 11.50 baz puanlık yüksek bir artış olmasına rağmen, yüzde 35 civarında olan cari mevduat ve kredi fiyatlandırmasının altında kalacak. Diğer bir ifadeyle negatif reel politika faiz oranı devam edecek” dedi.

“20 yıldır görüldüğü gibi eski davranışına geri dönme riski var”

Pamuk, “Türk Lirasında değer kaybı ve finansal koşullarda sıkılaştırma beklenmekle birlikte geçen hafta olduğu gibi sert bir değer kaybı beklenmediğini sene sonu dolar kurunun 28 lira civarında olacağı tahmin ediliyor. Raporda ayrıca kur ayarlama hızının önemli bir politika tercihi olacağını ve kontrollü bir ayarlamanın cari dengeyi destekleyebilecek, döviz girişlerinde ve rezervlerde daha hızlı bir toparlanma sağlayabileceği iddiasında bulunuyorlar. Ancak bunun bedelinin de başlangıçta daha yüksek bir enflasyon anlamına geleceğini de eklemişler. Yeni hükümet tarafından uluslararası yatırımcılara “değişim” mesajı verilmesine rağmen, bazı kurumlarda bu filmin daha önce görüldüğü havası yaygın bir görüştür. “Erdoğanizm” saltanatı, yabancı yatırımcıların ekonomik değişim mesajlarına temkinli yaklaşmalarına neden oluyor. Genel olarak ortak düşünce, Erdoğan’ın ortodoks bir politika duruşu sergilemesi gerektiği ancak işler düzeldikten sonra son 20 yıldır görüldüğü gibi eski davranışına geri dönme riskinin olduğunu belirtiyorlar. Riskleri bertaraf etmeden dikkate alınmalı” şeklinde ifade etti. (Haber Merkezi)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.