Uluslararası Mozart Yarışması'nda birinci

Ukraynalı piyano öğretmeninin eğittiği 7 yaşındaki Elif dünya birincisi oldu.

Haber Giriş Tarihi: 21.06.2023 15:17
Haber Güncellenme Tarihi: 21.06.2023 15:17
Kaynak: İHA
Uluslararası Mozart Yarışması'nda birinci

Nefise Necip Teymur İlköğretim Okulu 2'nci sınıf öğrencisi Elif Anastasia Çavdar, 1 yıl önce başladığı piyano eğitiminin ardından piyanonun en prestijli ödülleri arasında gösterilen Uluslararası Mozart Yarışması'nda birincilik elde etti.

10 yıl önce Ukrayna’dan gelerek Türkiye’ye yerleşen piyano öğretmeni Renata Çavdar, bu kez 7 yaşındaki kızını eğitti. Renata Çavdar, “10 senedir Türkiye’de piyano dersi veriyorum, çok yetenekli öğrencilerim oldu ama bu sefer öğrenci değil kendi kızımı yarışmaya götürdüm. Biz kızımla yaklaşık 1 senedir beraber çalışmaya başladık çünkü kendisi diğer öğrencileri görünce kıskandı ve çok heveslendi. Zor dönemler geçirdik, biz deprem sürecinde hiç çalışamadık çünkü evimizde depremzede akrabalarımızla, tanıdıklarımızla ve öğrencilerimle birlikte kalıyorduk. O yüzden deprem döneminde çalışma fırsatımız olmadı. Bu yarışma gelişim ve bu yolda devam edebilmemiz için bizim hedefimiz oldu. Kızım şu an 7 yaşında ve geçen yazdan bu yana piyano çalmak için istekliydi. Öğrencilerimin eve gelip piyano öğrendiklerini ve derece aldıklarını görünce daha çok heveslendi ve çalışmak istedi. Ekim ayında biz Alanya’da yarışmaya katıldık. The II International Competition of Art 'Global Art Competition' yarışmasına katıldık ve kızım 2’nci oldu, Ocak ayında Adana’da IV International Adana Rhapsody Piyano Competition 3’ncülük ödülü aldı ve oradan daha çok heves alınca İzmir’de VIII Mozart Akademi International Piano Competition 1’incilik ödülü aldı” diye konuştu.

“Piyanist olmaya karar verdim”

Elif Anastasia Çavdar, “Uluslararası yarışmada 1'inci oldum o yüzden piyanoyu sevmeye başladım. Annem piyano öğretmeni olduğundan ve diğer çocuklar da çok yetenekli olduğu için bana da yetenek sardı. Bu yüzden de ben piyanist olmaya karar verdim. 7-8 aylık piyano çalma sürecim oldu. Depremden dolayı çok çalışamadım ama piyano çalmayı bırakmadım. Uluslararası 3.’lük 2.’lik ve 1.’lik geldi. Ve bu devam edecek” şeklinde konuştu.

Ulusal, uluslararası birçok yarışma ve festivale katılan, sadece 1 yıllık eğitimin ardından piyano ödüllerine layık görülen 7 yaşındaki Elif Anastasia Çavdar, The II International Competition of Art 'Global Art Competition' 2’’ncilik ödülü (Canlı), IV International Adana Rhapsody Piyano Competition 3’üncülük ödülü, VIII Mozart Akademi International Piano Competition'da 1’incilik ödülü aldı.

Yarışmanın seçici kurulunda, Prof. Irina Mints (Almanya), Prof. Gülnara Aziz (Türkiye - Özbekistan), Prof. Sinamdzgrishvili (Azerbaycan), Doç. Dr. Paolo Susanni (İtalya - Türkiye), İlhan Cinpir (Mozart Akademi Yarışma Kurucusu) yer aldı.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.