HUZURLU BİR EĞİTİM ORTAMINA KAVUŞACAĞIZ

2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı sona erdi. Ülke genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de öğrenciler, karne heyecanı yaşadı.

Haber Giriş Tarihi: 16.06.2023 16:17
Haber Güncellenme Tarihi: 16.06.2023 16:17
Kaynak: Haber Merkezi
dogushaberajansi.com
HUZURLU BİR EĞİTİM ORTAMINA KAVUŞACAĞIZ

2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı sona erdi. Ülke genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de öğrenciler, karne heyecanı yaşadı.

Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, öğrencilerin karne sevincine ortak oldu. Eğitim-öğretim de zaman zaman zorlukların yaşandığını dönemden geçildiğini belirten Başkan Avan,  öğrencilerin, idarecilerin ve öğretmenlerin eğitim-öğretim dönemini başarıyla noktaladıkları için tebrik etti. Eğitimde çözülmesi gereken sorunlara dikkat çeken Avan, ‘huzurlu bir eğitim ortamına kavuşacağız’ mesajı verdi.

Eğitimde çözüm bekleyen sorunlara titiz çalışma yürütülmeli gerektiğine vurgu yapan Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, yeni eğitim öğretim hayatına girmeden önce eğitim sisteminde bir takım değişmesi gereken hususlara dikkat çekti.

“Öğretmen açığı okullarımızın önemli sorunlarındandır”

Avan açıklamasında, “Okul yönetici görevlendirmeleri ve öğretmen atamalarında mülakat kaldırılmalıdır. Öncelikle ilk ele alınması gereken husus; mesleğimizin saygınlığını ayaklar altına alan, un ufak eden mensubiyete göre yönetici atamasına son verilmesidir. Şöyle ki; kamunun tüm alanlarında olduğu gibi, eğitim alanında da mülakat uygulaması aslında bir fecaattir. Bu uygulamayla hak etmeyenler makamlara getirilerek, kul hakkı yenilmekte, ehil, bilgi ve tecrübe sahibi kişiler görevden uzaklaştırılmaktadır. Deprem bölgesindeki ilave öğretmen ihtiyacı da hesaba katıldığında yeni eğitim-öğretim yılında 45 bin atamaya ek olarak 55 bin atama daha yapılmalıdır. Öğretmen açığı okullarımızın önemli sorunlarındandır” dedi.

Deprem bölgesi başta olmak üzere derslik sayılarının arttırılması gerektiğini dile getiren Avan, “Derslik sayısı artırılmalı, deprem bölgesi başta olmak üzere tüm okullarımızda materyal eksiği giderilmelidir. Sadece öğretmen sayısı değil, aynı zamanda derslik sayısı da artırılmalıdır. 2021-2022 MEB istatistiklerine göre Türkiye’de derslik başına düşen öğrenci sayısı ilkokulda ve ortaokulda 23, ortaöğretimde 22’dir. Bu rakamlar özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde ve büyükşehirlerde artış göstermektedir. Derslik başına düşen öğrenci sayısı ilkokul ve ortaokulda Gaziantep 30’dur” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.