Güneş tutulması ne zaman? 2023 yılında güneş tutulması hangi gün?

Güneş tutulmasının tarihi, etkileyici doğa olayına tanık olmak isteyenler tarafından sabırsızlıkla bekleniyor. Bu yılın önemli tutulmalarından olan hibrit güneş tutulması 20 Nisan tarihinde yaşanırken, bir sonraki tutulmanın tarihi merak konusu oldu. Bu önemli olayı kaçırmak istemeyenlerin tutulmanın tarihine odaklandı. Peki, güneş tutulması ne zaman 2023 tarihinde tutulma var mı? Güneş tutulması ne zaman olacak? İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 25.07.2023 14:20
Haber Güncellenme Tarihi: 25.07.2023 14:20
Kaynak: Haber Merkezi
Güneş tutulması ne zaman? 2023 yılında güneş tutulması hangi gün?

Yılın en heyecanlı gök olayları arasında yer alan güneş tutulması ne zaman 2022 yılında hangi gün gerçekleşti? Tam güneş tutulması ne zaman gerçekleşecek? Tutulma Türkiye'den izlenecek mi? İşte cevaplar…

GÜNEŞ TUTULMASI NASIL GERÇEKLEŞİR?

Ay Güneş'ten yaklaşık 400 kere daha küçük fakat bize Güneş'ten 400 kere daha yakın olduğu için gökyüzünde ikisi de aynı büyüklükte gözükürler. Bir Güneş Tutulması, Ay'ın Güneş ile Dünya arasına girmesi ve bazı özel koşulların sağlanması neticesinde meydana gelir. Tutulmanın olabilmesi için, Ay'ın Yeniay safhasında olması ve Yer etrafındaki yörüngesinin düzlemi ile Yer'in Güneş etrafındaki yörünge düzleminin arakesit noktaları doğrultusunun Güneş'in merkezinden geçmesi gerekir. Diğer bir deyişle Güneş Ay ve Dünya aynı doğrultuda olmalıdır. Bilindiği üzere bir yıl içerisinde 12 ay vardır. Yani Ay, Dünya etrafında yılda 12 kez dolanır. Dolayısıyla, eğer Ay'ın yörünge düzlemi Dünya'nınkiyle çakışık olsaydı, bir yılda 12 kez Güneş tutulması meydana gelebilirdi. Fakat durum böyle değildir.

Ay'ın yörünge düzlemi ile Dünya'nınki arasında yaklaşık 5° 9' lık bir açı vardır. Bu açı nedeniyle Dünya, Ay ve Güneş, Ay'ın Dünya etrafındaki her dolanımında tam olarak aynı doğrultuda bulunmazlar. Böylece her ay bir Güneş tutulması oluşmaz. Nitekim bir yılda en az iki, en çok beş Güneş tutulması meydana gelebilir.

GÜNEŞ TUTULMASI NE ZAMAN?

2023 yılı gök olayları takvimine göre bu yılın güneş tutulması tarihleri belli oldu.

Buna göre; 2023 yılı güneş tutulması 20 Nisan 2023'te gerçekleşti. İkinci Güneş tutulması ise 14 Ekim 2023'te yaşanacak.

TÜRKİYE'DEN İZLENECEK Mİ?

Her yıl iki kez meydana gelen güneş tutulması için geri sayım başladı. Tutulmanın Türkiye'den izlenip izlenmeyeceği henüz belli olmadı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.