Gaziantep “Yeşil Enerji” konusuna tam hazır değil

Uzman Makine ve Enerji Mühendisi Nurettin Şavkın, Doğuş Gazetesi’ne ‘Yenilenebilir Enerji Kullanımı’ konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 15.06.2023 16:36
Haber Güncellenme Tarihi: 16.06.2023 10:31
Kaynak: Özel Haber
dogushaberajansi.com
Gaziantep “Yeşil Enerji” konusuna tam hazır değil

Uzman Makine ve Enerji Mühendisi Nurettin Şavkın, Doğuş Gazetesi Genel Müdürü  Aslı Emektar’a ‘Yenilenebilir Enerji Kullanımı’ konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye, güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklar açısından Avrupa’nın önde gelen ülkeleri arasında. Ancak enerji sektörünü yenilebilir kaynaklara yöneltmek için karar alıcıların iklim hedeflerini benimsemesi ve fosil yakıtlara yatırım yapmasına son verilmesi gerektiğini düşünen Uzman Makine ve Enerji Mühendisi Şavkın, Gaziantep’in “Yeşil Enerji” konusuna hazır olmadığını “Yenilenebilir Enerji” kullanımı için acilen teşvik verilmesi gerektiği vurguladı.

İklim krizine neden olan karbon salımı hakkında bilgi veren Enerji Mühendisi Nurettin Şavkın, karbon salımının çoğunlukla insan kaynaklı ekonomik faaliyetlerin sonucu olduğunu söyledi.

“Karbon salımındaki artışın başlıca nedeni insan”

Şavkın, “Karbon ayak izi, birim karbondioksit cinsinden ölçülen, bir kişinin, bir etkinliğin, bir kurumun, bir hizmetin ya da bir ürünün neden olduğu toplam sera gazı salımıdır. Yani bir bireyin ya da bir ürünün karbon salımına ne kadar katkı sunduğunu, karbon ayak izi hesaplaması sayesinde öğrenebiliriz. Kontrolsüz sanayileşme, artan enerji talebi, şehirleşme, ulaşımda fosil yakıt kullanımı, orman tahribatı ve yoğun hayvancılık faaliyetleri, karbon salımındaki artışın başlıca nedenleridir” dedi.

“Kentin bir an önce VAP projesi hazırlaması gerek”

Yeşil enerjiden en çok etkilenen sektörleri sıralayan Şavkın, “ Enerji, Çimento, Madencilik, Baca Salınım Sistemleri, Demir-Çelik, Ulaştırma ve Kömür gibi bir çok alanda etkisi vardır. Gaziantep ‘Yeşil Enerji’ konusuna hazır değil. Kentin bir an önce VAP (verimlilik artırıcı projeler) hazırlaması ve  enerjide liyakat sahipler ile el ele verip her firmanın bünyesinde özellikle Enerji Mühendisi çalıştırması gerekmektedir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.