“SEN DOKUNURSAN HER ŞEY GÜZELLEŞİR”

Şehitkamil Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı bünyesindeki Şehitkamil Aile Destek merkezleri içerisinde yer alan Çıksorut ADEM-3 merkezi dün Şehitkamil Kaymakamlığı’nın iş birliği ile Bahçeler Anadolu Lisesi Fuayen Alanı’nda ‘Kadın El Emeği’ açılışı yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 22.06.2023 21:25
Haber Güncellenme Tarihi: 22.06.2023 21:47
Kaynak: Haber Merkezi
dogushaberajansi.com
“SEN DOKUNURSAN HER ŞEY GÜZELLEŞİR”

ADEM-3 Merkez koordinatörlüğünde Çıksorut mahallesinde gerçekleşen ‘Kadın El Emeği’ sergisi, kadınlara yönelik mesleki eğitim kursları, çeşitli yabancı dil, spor, sanatsal ve sosyal faaliyetler kapsamında üretilen el emeği ürünlerin yer aldığı sergilerin yanı sıra Kuaförlük kursiyerlerin hazırladıkları ‘Konsept Saç Sunumu Defilesi’, ‘Kadına Şiddete Karşı Farkındalık Gösterisi’, KADES tanıtım mesajı ve kursiyerlerin mezuniyet belge teslimi ile kamusal programı kapsıyor.

Dezavantajlı bölgede hizmet veren Çıksorut ADEM-3, üç  yıldır kamu ile buluşturduğu Aile Destek Merkezleri, el emeği göz nuru sergi projelerinin yanı sıra mesleki eğitim kursları vererek, kadınların istihdamına olanak sağlamaya devam ediyor.

Kadınların hayat boyu eğitimlerinin sürdürülmesinde öncülük eden Çıksorut ADEM-3 Merkezi, güncel problematiklere ışık tutmak ve kamuoyu oluşturmak için çağdaş sanatı uzlaşma aracı olarak benimsedi ve Kuaförlük kursiyerlerinin kadına şiddete karşı farkındalık konsept makyajı ve çocuk gelinler gösteri sunumu törene damga vurdu. Kadınların yaşadığı güncel problematikleri odağına alan sergi, çağdaş sanat aracılığı ile üreterek sesini duyurmayı hedefliyor.

Temelinde dezavantajlı bölgede yer alan genç kızlara ve okul öncesi çocuklara yetkinlik kazandırarak, merak ve hayatsal görüşlerin tohumların atıldığı geleceğin güçlü, örnek bireyler olabilmeleri için ışık tutmayı amaçlayan bir sosyal sorumluluk projesi olan  ADEM,  bu kez Çıksorut mahallesinde bulunan 3 Nolu Aile Destek Merkezi’nde çocuklara ve kadınlara katkıda bulunuyor.

Çıksorut ADEM-3 yıl sonu sergi açılışı ve yıl sonu programına katılım yüksekti.

Sergi açılışı törenine; Şehitkamil Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı mütevelli heyeti üyesi ve aynı zamanda Şehitkamil Belediyesi ŞEKABEL Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Abdülcebbar Özkara , Şehitkamil Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Sait Şimşek, Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı, Şehitkamil Halk Eğitim Müdürü İbrahim Halil Berk, Şehitkamil Aile Destek Merkezleri Genel Koordinatörü Emir Sultan Sezgin, Şehitkamil İlçe Sağlık Müdürlüğü Eğitim Birimi, Gaziantep İyilik Harekatı Derneği Kadir Yardım Ekibi, Nizip Kaymakamlığı SODAM ve Gaziantep Doğuş Gazetesi Genel Müdürü Gazeteci Aslı Emektar’ın katılımıyla gerçekleşti.

ADEM-3 Merkez Koordinatörü Psikolog Seda Atçı, “Sen Dokunursan Her Şey Güzelleşir” sloganıyla çocukların ve kadınların el emeği göz nuru üretimlerin, kurstan faydalanan tüm katılımcılara yetkinlik ve farkındalık kazandırdığını vurguladı.

Psikolog Seda Atçı, kadınların bu kurslarda istihdam sağladığını dile getirerek, “Kursiyerlerimiz, Atölyelerimizde çeşitli markalar, çeşitli firmalarla iş birliği yaparak üretime katkı sağlıyorlar. Bu imkanı bizlere sağlayan Kaymakamlığımıza ve İlçe Müdürlerimize çok teşekkür ediyoruz. Kadınlarımızla üreterek güçlenmeye devam edeceğiz” dedi.

Konuşmanın ardından mezuniyet töreninde anne ve çocuklar el ele tutuşarak diplomalarını alırken unutulmaz anlar yaşandı.

Program sonunda İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Mehmet Yağcı’ ailenin ve kadının önemini vurgulayıp kadınların çocukların gelişimi ve güçlenmesinde Şehitkâmil Aile Destek Merkezlerinin öneminden bahsetti. Merkezlerin faydasını sahada gördükleri için mutlu olduklarını bildirip ardından emeği geçen ilçe müdürlüklerine, ADEM ekibine ve kadınlara başarılarının devamını diledi.

Fuayen alanında sergi kurdelasını Şehitkamil Belediyesi ŞEKABEL Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Abdülcebbar Özkara , Şehitkamil Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Sait Şimşek, Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı, Şehitkamil Halk Eğitim Müdürü İbrahim Halil Berk, Şehitkamil Aile Destek Merkezleri Genel Koordinatörü Emir Sultan Sezgin, Şehitkamil İlçe Sağlık Müdürlüğü Eğitim Birimi, Gaziantep İyilik Harekatı Derneği Kadir Yardım Ekibi, Nizip Kaymakamlığı SODAM ve Gaziantep Doğuş Gazetesi Genel Müdürü, Gazeteci, Kent Konseyi Kadın Meclisi Basın Komisyonu Başkanı, Uluslararası Gazeteciler Cemiyeti Temsilcisi Aslı Emektar ile beraber kesildi.

Kurdela kesiminden sonra katılımcılar ve misafirler el emeği göz nuru sergiyi gezerek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.