Kasaplar Odası Başkanı Özsert uyardı

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurban fiyatları belli olmaya başladı.

Haber Giriş Tarihi: 14.06.2023 17:47
Haber Güncellenme Tarihi: 14.06.2023 17:54
Kaynak: Özel Haber
dogushaberajansi.com
Kasaplar Odası Başkanı Özsert uyardı

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurban fiyatları belli olmaya başladı. Geçen yıla oranla fiyatlarda artış olduğunu belirten Kasaplar Odası Başkanı Bekir Özsert, Gaziantep’te kurban ve kesim fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Özsert, geçen yıla göre fiyatlarda artış olduğunu vurgulayarak, “Gaziantep Kırmızı Et Üreticileri Birliği kurbanlıklara ilişkin bir fiyat listesi açıkladı. Dananın fiyatını normal olarak görüyoruz ancak koyun fiyatları biraz pahalı durumda” dedi.

KURBAN FAZLA AMA…

Kurban Bayramı’nda vatandaşın maddi olarak rahat etmesini istediklerini söyleyen Özsert, “Esnafımız da vatandaşımız da rahat etsin istiyoruz. Biz esnafımızın bütün sorunlarını biliyoruz bunları da dile getirdik. Esnafla besici arasındaki iletişim ve ekonomide çok mücadelemiz var. Diğer yandan da vatandaşlarımıza daha uygun, daha hijyenik et sunmak için çabalıyoruz. Açıklanan fiyata göre, koyun biraz daha pahalı düşüyor. Büyükbaş şu anda 135 lira bandında, dananın fiyatı aslında normal ancak koyunun normal fiyatının 105 ila 110 arası olması gerektiğini düşünüyoruz. Gaziantep için hayvan sayısında sıkıntı yaşanmayacak. Vatandaşlarımıza yetecek kadar kurbanlık mevcut sadece fiyatlar biraz daha uygun olabilirdi” şeklinde konuştu.

KESİM FİYATLARI DA NETLEŞİYOR

Kurbanlık kesim bedelleri ile ilgili konuşan Özsert, “Fiyatı belirlemek üzereyiz, yakın zamanda da tüm kamuoyuna açıklayacağız ancak şu an için düşündüğümüz fiyatlar ise, koyun küçükbaş kesim 400 TL, büyükbaş kesim 2 bin TL, kemikten sığma da bin TL.  Bu fiyatlar ile inşallah vatandaşın danasını koyununu keseceğiz” açıklamasında bulundu.

İŞİ EHLİNE BIRAKIN

İşi ehline bırakılması gerektiğini dile getiren Özsert, “Her önüne gelen eline bıçak, masat alıp da ben kasabım diye çıkmasın. Bu bir sıkıntı. Kurbanlarımızı ehline verelim, marketlerin veyahut da bakkallarda kıyma çektirmeyelim. Önem verilsin ve dikkat edilsin istiyoruz, kıyma çekme işini kasap yapsın istiyoruz. Bakıyoruz yerel küçük çaplı marketler, bakkallar bir tane et makinesini koymuş kasaplığa soyunmuş bu durum için de büyük bir ceza düşünüyoruz” dedi.

MARKETLERDE KUNBAN SATIŞI OLMAZ

Marketlerde gerçekleşen kurbanlık satışlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özsert, şunları söyledi: “Marketlerde kurban satışı olmaz. Vatandaşımızın gidip birebir kendisinin görüp, beğenip, götürüp kasaplara kestirmesi lazım ama ne yazık ki de Kurban Bayramı gelince yerel marketlerin hepsi kasap olmaya çalışıyor. Bu da aslında dini vecizlerimize uymuyor. Milletin dini vecizeleri ile çok oynuyorlar. Yerel marketlerden ziyade, ulusal marketler paket halinde, koli halinde, kurban satıyorlar. Vatandaş bunu görmüyor. Et mi satıyorsunuz, kurban mı kesiyorsunuz, önce vatandaşımızın bunu düşünmesi lazım. Ben kurban mı keseceğim? Et mi alacağım? Et alacaksa gitsin kasaptan alsın. Ama kurban kesecekse gitsin hayvan pazarından kurbanını alsın usulüne göre, kasaplara götürsün, kestirsin. Evine kurbanını götürsün. Gaziantep halkından tek isteğimiz kurbanını gidip kendisi gözünle görsün, alsın, bildiği kasaba kestirsin, kurban vecibesini yerine getirsin. Marketlerden uzak dursunlar”. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.