Gaziantep'te değişen nüfus yapısı masaya yatırıldı

Gaziantep Kulübü tarafından Alleben toplantıları kapsamında “Şehrimizde değişen Nüfus Yapısı ve etkileri” başlıklı toplantılarda Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler konusu ele alınırken bununla ilgili hazırlanan rapor paylaşıldı. 

Haber Giriş Tarihi: 07.06.2024 14:54
Haber Güncellenme Tarihi: 07.06.2024 14:54
Kaynak: Haber Merkezi
Gaziantep'te değişen nüfus yapısı masaya yatırıldı

Gaziantep'te yaşayan Suriyeli vatandaşların kendi kültürlerinden ödün vermeden yaşamaya devam ettikleri dile getirilirken Gaziantep Kulübü Alleben toplantıları kapsamında, Mesleki Odalar ve Dernek Başkanları ile yapılan “Şehrimizde değişen Nüfus Yapısı ve etkileri” başlıklı toplantılarda Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler konusu için oluşturulan rapor hazırlandı. 


GEÇİCİ KORUMA REJMİ
Gaziantep Kulübü tarafından hazırlanan raporda şu görüşlere yer verildi; "Suriye’de baş gösteren iç karışıklıklardan sonra ilk gelişlerin başladığı Nisan 2011 tarihinden bu yana hükümetimiz tarafından açık kapı politikasının uygulanması ile ülkemize düzensiz ve kontrolsüz olarak gelen Suriyelilerin zaman içinde kadim şehrimizin eşsiz tarihi ve kültürel değerlerine, sosyal ve iş hayatına olumsuz etkilerine tanık olmaktayız. 
Suriyelilerle “Geçici Koruma Rejimi” kapsamında geçici sığınmacı olarak 13 yıldan beri birlikte yaşamakta, yaşamsal her şeyi paylaşmaktayız. Bu insan olmanın gereği gönüllü ve isteyerek yaptığımız bir davranıştır" denildi. 

İSTİHDAMLARI İÇİN İMKAN SUNULUYOR
Yapılan değerlendirmede Gaziantep'te yaşayan sığınmacılar için her türlü desteğin olduğu açıklanarak, "Sığınmacıların istihdamı şartı ile işletmelere hibe, kredi ve makine destekleri verilmekte, Dünya bankası kredileri bir kısmı Suriyelilerin istihdamı için kullanılması şartıyla verilmekte, Suriyeli STK’lar uluslararası kuruluşlar tarafından fonlanmaya devam edilmektedir. Yardım amacıyla şehrimize gelen çok sayıda yabancı kaynaklı kuruluşun yardım faaliyetleri yanında, farklı bazı çalışmalar yaptıklarının da endişesini taşımaktayız. Suriyeli öğrencilere üniversitelerimizde özel kontenjanlar açılmakta hem girişte hem de öğrenim süresince kolaylıklar sağlanmaktadır" ifadelerine yer verildi. 

TİCARET VE ÜRETİM SEKTÖRÜNDE YER ALIYORLAR
Gaziantep'te yaşayan Suriyeli sığınmacıların bazı sektörlerde faaliyet gösterdikleri açıklanarak, "2023 yılı itibari ile Gaziantep’te ticaret ve üretim sektörlerinde faaliyet gösteren 5000’nin üzerinde Suriyeli firma bulunmaktadır.  Bunun yanında kayıt dışı faaliyet gösteren çok sayıda işletme, küçük esnaf ve atölye vardır. Bu gayri resmi firmalar vergi vermemekte, SGK primi ödememekte, diğer firmaların yaptırmak zorunda olduğu ruhsat, iş güvenliği sağlığı vb. yükümlülüklerle ilgili masrafları olmamaktadır. Bu durum haksız rekabete neden olmaktadır. Geçici koruma altındaki çok sayıda Suriyeli ise kayıtlı ve çoğunlukla kayıtsız işgücü olarak iş hayatına katılmaktadırlar" denildi. 

KENDİ KÜLTÜRLERİNDEN ÖDÜN VERMEDEN YAŞIYORLAR
Gaziantep Kulübü tarafından Alleben toplantıları kapsamında “Şehrimizde değişen Nüfus Yapısı ve etkileri” başlıklı toplantılarda Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler konusu ele alınırken Suriyelilerin kendi kültürünü burada yaşattığı ifade edilerek, "Gaziantep’te yaşam; yerli nüfus için gittikçe çekilmez hale gelmektedir, Yolda, toplu ulaşım araçlarında, parkta, evde, işte çevreyle uyumlu olamamakta, kendi kültürlerini, alışkanlıklarını olduğu gibi sürdürmekte ve biz Gazianteplilerin yaşam alanını daraltmaktadırlar" ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.