ECO4ALL Projesi’ne GAÜN’den araştırmacı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Öğretim Görevlisi Dr. Şehnaz Sakıcı, Avrupa Birliği Döngüsel Ekonomi Ağı için Herkes (ECO4ALL) Projesi'ne araştırmacı olarak kabul edildi.

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2024 13:10
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2024 13:10
Kaynak: Haber Merkezi
ECO4ALL Projesi’ne GAÜN’den araştırmacı

Döngüsel ekonominin teşvik edilmesi ve tüketicilerin korunması için azaltma, yeniden kullanma ve tamir gibi döngüsel ekonominin temel prensiplerini destekleyerek, kaynakların daha etkin ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasını hedefleyen proje, 30 farklı ülkeden araştırma ekiplerini bir araya getiriyor.

Türkiye Üniversitelerinden ECO4ALL Projesine güçlü katılım
Türkiye’den İstanbul Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nden de araştırmacıların olduğu proje, 2030 yılı sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak ve sürdürülebilir tüketimin katkısına yönelik sınır ötesi iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyor. Moldova merkezli olan proje, Cost Action Programı kapsamında finanse ediliyor.

“ECO4ALL Projesi sürdürülebilir tüketimin önemini vurguluyor”
ECO4ALL Projesi’nin döngüsel ekonominin teşvik edilmesi ve tüketicilerin korunmasıyla ilgili olarak küresel çapta önemli bir rol oynadığını vurgulayan Dr. Sakıcı, “Proje ile sürdürülebilir tüketimin anlaşılmasını, kaynakların korunmasını, atık önleme ve üreticilerin tasarım ve pazarlama aşamalarındaki sorumluluğunu teşvik etmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Proje kapsamında ilk toplantının geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildiğini belirten Dr. Sakıcı, “İlk çalışma grubu olarak yeşil geçişte tüketicileri güçlendirmek ve veri toplama süreci çalışmalarına başlamış bulunuyoruz. Araştırmacılar için uluslararası iş birliklerini teşvik eden bu tür ağlara kabul edilmek büyük bir mutluluk” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.